Kolejne ułatwienia dla kierowców jeszcze w tym roku?

Kierowcy nie będą musieli już wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsca na pieczątki, będą mogli jeździć bez dokumentu prawa jazdy…a kupujący auto nie będą musieli wymieniać tablic rejestracyjnych na nowe. Te zmiany szykuje Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji. Kiedy one wejdą w życie? Przeczytaj!

Ostatnio trafiłem na ciekawy wywiad z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem na Money.pl (Odsyłam tutaj). Zapowiadał on kolejne zmiany wprowadzane w Polsce, które mają ułatwić życie kierowców. Już teraz możemy jeździć bez dowodu rejestracyjnego, czy rejestrować pojazd w miejscu zamieszkania. Minister Infrastruktury zapowiedział kolejne zmiany. Oto one:

  • Absurd braku miejsca na pieczątkę zniknie – Po wprowadzeniu nowej ustawy kierowcy nie będą musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego na nowy w momencie, gdy skończy się miejsce na nowe pieczątki przeglądu technicznego. Jest to chyba zmiana, na którą najbardziej czekam. Wbijanie pieczątek przy przeglądzie sprawia, że za każdym razem czuję się jakbym był znów w szkole. Pieczątka w papierowej legitymacji świadczyła o kolejnych latach spędzonych w szkole i dawała prawo do zniżek. W przypadku dowodu rejestracyjnego… wydaje się to być zamierzchły przepis. Szkoda papieru… czasu urzędników i pieniędzy Polaków na odnawianie dowodu rejestracyjnego po wbiciu wszystkich pieczątek, skoro wszystko i tak wprowadzane jest do CEPiK.
  • Kupujący pojazd nie będzie musiał wymieniać tablic rejestracyjnych –  Aktualnie przy kupnie auta musimy wymienić tablice rejestracyjne na nowe. Po zmianach w prawie, kupujący będzie mógł zadecydować o zostaniu przy tablicach poprzedniego właściciela, nawet jeśli auto było kupione w innym miejscu niż miejsce naszego zamieszkania/zameldowania. Naturalnie będzie mógł je też zmienić, jeśli sobie tego życzy. Myślę, że to ciekawe ułatwienie i z pewnością oszczędności dla kupującego.
  • Prawo jazdy będzie mogło zostać w domu – Ile razy musieliście się wracać do mieszkania po prawo jazdy, bo go zapomnieliście? Domyślam się, że każdemu zdarzyło się to nieraz w swoim życiu. Po wprowadzeniu zmian legislacyjnych nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, tak samo jak dowodu rejestracyjnego. Dzięki systemowi CEPiK policja będzie w stanie zweryfikować nasze uprawnienia po dowodzie osobistym. Drobne ułatwienie – a cieszy.

Zmiany nie są duże, ale takie drobnostki również pozwalają na spokojniejsze życie. Jak to trafnie ujął redaktor prowadzący wywiad z Ministrem Ifrastruktury: „Polacy lubią jeździć, ale niekoniecznie do urzędu”. Zgadzam się z tym w stu procentach. Niwelujmy obowiązki urzędnicze tam gdzie się da, oszczędzajmy papier i czas urzędników.

Wciąż jeszcze czekam na pełną możliwość rejestracji pojazdu online. Myślę, że to będzie świetne usprawnienie dla kierowców. Kolejna ważna usługa, której nie musielibyśmy załatwiać przy okienku. Pożyjemy zobaczymy. A Wam jakiej e-usługi najbardziej brakuje?

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.