Komisja Europejska o satelitach

Komisja Europejska udostępnia krajom członkowskim stronę dotyczącą dostępu do Sieci, oraz do usług satelitarnych. Witryna Internetowa http://www.broadbandforall.eu/ pozwala nam przeanalizować jakość usług oraz usługodawców dostarczających Internet Satelitarny.  Wg Komisji korzystać z tego rodzaju połączenia może praktycznie 100% populacji UE. Niestety, nadal jest wiele do zrobienia. Mieszkańcy krajów członkowskich nie zawsze są świadomi tego rodzaju możliwości. Koniecznym także jest zmniejszanie kosztów związanych z tą usługą przy proporcjonalnym wzroście prędkości. 

 

Ostatnio pisałem dla Was na temat projektu „Cyfrowa Polska” i jego najważniejszych założeniach.
Nasz kraj, ma naprawdę wiele do zrobienia na płaszczyźnie samej infrastruktury umożliwiającej dostęp do sieci. Dziś przeczytałem tekst dot. Satelitarnego dostępu do Internetu. Komisja Europejska podchodzi do tego tematu bardzo poważnie. Pytanie, czy to co zostało założone  „na papierze” zostanie przełożone na świat realny. Jaka jest wizja KE?

Komisja twierdzi, że w tym momencie każdy kraj znajdujący się w Unii Europejskiej , może korzystać z usługi satelitarnego dostępu do Sieci. Oznacza to , że każde gospodarstwo domowe, każde mieszanie, oraz każdy mieszkaniec krajów zjednoczonych ma szanse wykorzystywać takie rozwiązanie.  Twierdzą, że takie „pełne” pokrycie obszaru wszystkich państw członkowskich  (a jest to prawie 4,5 miliona km2)jest możliwe właśnie dzięki satelitom, których sygnał dociera do najdalszych zakątków UE.

Takie rozwiązanie gwarantuje każdemu mieszkańcowi prędkość minimum 2mb/s. Pytanie, czy takie rozwiązanie pozwoli nam zniwelować wykluczenie cyfrowe?  W dzisiejszych czasach, korzystanie z  usług satelitarnych jest bardzo drogie. Prowadzi to do tego, że niektórzy użytkownicy nie są w stanie wykorzystać tego rozwiązania z powodów właśnie finansowych.  Oczywiście, takie rozwiązanie ma także plusy. Są takie zakątki państw członkowskich, w których dostęp do sieci jest możliwy, tylko dzięki satelitom. Najczęściej są to obszary górzyste, czy wioski, gdzie zaludnienie jest niewielkie i dostarczenie innego rodzaju usług jest zwyczajnie nieopłacalne.

Chcąc rozwiązać problem, Komisja Europejska zaprasza na: http://www.broadbandforall.eu/. Ta witryna Internetowa, to miejsce gdzie  znajdują się informacje dotyczące usługodawców oferujących satelitarny dostęp do sieci.
Strona, jest bardzo ciekawa, bo pozwala przeanalizować dostępność do Internetu szerokopasmowego  w każdym państwie członkowskim. Kraje, które mogą się pochwalić niemal 100% dostępem do tego łącza to:  Wielka Brytania, Niemcy, kraje Skandynawskie, Portugalia, Grecja czy nawet Czechy. Polska, wypadła w tym badaniu najgorzej. Wg Komisji europejskiej, nasi rodacy mają dostęp do szerokopasmowego Internetu tylko w 67% przypadków.
Walka z tym problemem, także została poruszona w projekcie „Cyfrowa Polska”. Budowanie e-administracji w kraju, w którym dostęp do szybkiego Internetu jest niewielki może być trudne. Mam nadzieję, że dzięki środkom europejskim na lata 2014-2020 szybko się to zmieni.
Poza tymi analizami, na stronie zostały wypisane  wszystkie firmy, które dostarczają usługi Internetu satelitarnego. W naszym kraju to min. AVC Polska sp. Z.o.o., Hetan Technologies Sp. Z.o.o., czy Tooway.

W dalszej części tekstu, Komisja Europejska uspokaja moje obawy. Są oni zdania, że w obszarze usług satelitarnych,  jest jeszcze wiele do zrobienia. Dążą oni, by tą drogą dostarczać prędkość minimum 30mb/s a więc 15 razy większą od dotychczasowej. W dobie dzisiejszego postępu i dynamizmu z jakim żyjemy, prędkość połączenia sięgająca zaledwie 2 mb/s nie napawa optymizmem.
Kolejnym wcześniej zauważonym problemem są koszta związane z tym rozwiązaniem. Możemy jedynie mieć nadzieję, ze w dobie coraz łatwiejszego dostępu do wysokich technologii, koszty tej sługi będą proporcjonalnie maleć.
Komisja Europejska zwraca uwagę także na problem świadomości obywateli. Z usług stałych łącz może obecnie skorzystać 96% Europejczyków, z mobilnego:  99% a z satelitarnego 100%. Komisja zwraca uwagę, że wielu Europejczyków nie jest świadoma istnienia tego ostatniego rozwiązania. Trzeba to zmienić.

Na koniec, co nieco o planach Komisji Europejskiej na kolejne lata. Są to plany bardzo odważne i ambitne. Do 2020 roku wszystkie gospodarstwa w Europie powinny mieć dostęp do łącza o prędkości co najmniej 30mb/s, a 50% gospodarstw dysponowało połączeniem oferującym przepustowość rzędu 100mb/s. Czy to się uda?

Share