Konferencja EAB 2015 – Podsumowanie cz. 1

Jak wygląda i jak wyglądać będzie polska e-Administracja? Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło swoje plany i wizje dotyczące e-usług na EAB 2015. Czego się możemy spodziewać? Szykuje się kilka zmian!

Konferencja e-Administracja dla Biznesu 2015, to już druga edycja rozpoczętego dwa lata temu w Poznaniu cyklu spotkań związanych z e-administracją i rozwojem cyfryzacji w Polsce. Relację z poprzedniej konferencji również możecie znaleźć na portalu U24.pl Tutaj. Jak się okazuje EAB cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Organizatorzy musieli zamknąć rejestrację, bo nie spodziewali się tak dużej liczby chętnych. Czego dowiedzieliśmy się w tym roku? Przedstawiam Wam krótką relację z tej dwudniowej konferencji.

Pierwsza sesja plenarna była swego rodzaju preludium do całej konferencji. Pan Grzegorz Szyszka – Dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania wspomniał, że pod koniec pierwszej edycji EAB przygotowano memorandum. Część zapisanych w nim postulatów udało się przez dwa lata wprowadzić w życie m.in. faktura elektroniczna, czy centralizacja repozytoriów państwowych. Część wciąż jeszcze czeka na implementacje. e-Administracja to wciąż bardzo duży plac budowy, na którym widać postępy w pracach, niestety nadal jest jeszcze wiele do zrobienia.

Minister Bąk (MG) na swoim wykładzie przedstawił kilka bardzo ciekawych danych, które wskazują że Polska lokuje się na 23. miejscu na 28 krajów UE według wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego 2015. To niska pozycja, ale wciąż rośniemy i w zestawieniach widać zdecydowany postęp. Jak zapewniał Minister Bąk, w części badanych aspektów nie odstajemy od średniej europejskiej. Przykładem może być wskaźnik digital public services. Jest też wiele miejsc, w których radzimy sobie gorzej. Przykładowo rzadko kiedy wykorzystujemy rozwiązania chmurowe, którym na tegorocznej konferencji poświęcono wiele czasu. Minister Bąk podkreślał również, że pierwsze 5 miejsc w rankingu DESI to kraje bardzo małe. Dlatego też w tych miejscach proces cyfryzacji przebiega zdecydowanie sprawniej. Warto wspomnieć, że Polska wciąż bardzo dobrze radzi sobie jeśli chodzi o dostęp mobilny do Internetu. Aż 81 na 100 polaków wybiera Internet mobilny. Niestety, jeśli chodzi o dostęp stacjonarny, to mamy zaledwie 26. miejsce w UE. Podczas swojego wykładu Minister Bąk starał się przedstawić sporo wskaźników, które wskazują na bardzo duży rozwój Polski. Były jednak też takie, które przedstawiały Polskę w gorszym świetle. 60% gospodarstw domowych posiada abonament na stacjonarne połączenie z Internetem 23. miejsce w UE. Nie jest to dobry wynik, ale gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że aktualnie Polska kończy budowę 36 tysięcy km światłowodów, to sprawy wyglądają nieco lepiej. Jeśli chodzi o Ministerstwo Gospodarki i jego plany na przyszłość, usłyszeliśmy niewiele konkretów. Minister Bąk wspomniał o rozwijaniu Elektronicznego Punktu Kontaktowego 3 generacji. MG ciągle stara się też cyfryzować procesy działające w urzędach.

Roman Dmowski – Podsekretarz Stanu w MAC – skupił się na systemowym podejściu do informatyzacji Państwa. Trzeba pamiętać o podstawie państwa cyfrowego. Na dobrych podwalinach można budować usługi. Faktem jest, że od cyfryzacji nie ma już odwrotu i jeśli ktoś wciąż uważa, że e-administracja nie jest kierunkiem, w którym Państwo polskie będzie się rozwijać, to jest w błędzie. Minister Dmowski wspomniał, że chce by każdy obywatel miał swój e-adres. Gdy będzie chciał otrzymywać formularze na ESP i w ten sposób korespondować z urzędem, to tak będzie to robił, a administracja się do niego dostosuje. Minister wspominał także o elektronicznych rejestrach Państwa. W tej dziedzinie bardzo dużo się dzieje. Przykładowo w marcu wdrożono ŹRÓDŁO, które odświeżyło system rejestrów państwowych. MAC dąży do tego, by mieć tzw. szyny danych” by można się łatwo było w nie „podpiąć” i korzystać z umieszczonych tam danych. Po raz kolejny pojawił się też magiczny frazes „jedno okienko” . Obywatel ma mieć możliwość sprawdzenia jakie toczą się sprawy dotyczące jego osoby, jakie otrzymał powiadomienia itp. A wszystko to ma mieć w jednym miejscu. Dmowski  powiedział również: „niech Państwo stworzy standardy, a biznes zrobi resztę, bo ma lepsze kompetencje”. To prawda! Dlatego zastanawia mnie, dlaczego tak rzadko Państwo udostępnia API podmiotom komercyjnym?

Ciekawym projektem jaki zapowiedział Minister Dmowski, jest chmura administracji publicznej. MAC powoli zaczyna otwierać się na to rozwiązanie. Chce przeprowadzić pilotaż w kilkudziesięciu małych samorządach, dla których zastaną przygotowane e-usług chmurowe. Małe JST często nie mają rozbudowanej kadry i odpowiednich umiejętności by móc przygotować indywidualnie elektroniczne usługi. Dlatego chmura w takich miejscach jest najlepsza. e-Usługi przygotowane przy pomocy technologii Cloud to m.in. poczta, obieg dokumentów, kalendarz. Jeśli ten pilotaż się powiedzie, to być może projekt zostanie rozszerzony na większą liczbę samorządów. Czy to oznacza rozpoczęcie budowy centralnej chmury administracji publicznej?

Bardzo dużo czasu prelegenci z MAC poświęcali ePUAP2. Sebastian Christow oraz Roman Dmowski rozwiali kilka wątpliwości związanych z tym systemem. Niestety, według wypowiedzi Ministra można mieć poważne wątpliwości dotyczące tego, czy ePUAP2 zostanie do czerwca udostępniony użytkownikom. Pan Dmowski powiedział parafrazując, że „ma nadzieję” że w tym roku będzie nowa wersja. Czy to oznacza kolejne przesunięcia? Trudno powiedzieć. Na prezentacji Dyrektora Departamentu Informatyzacji Sebastiana Christowa można było zobaczyć zdjęcia przedstawiające nową wersję ePUAP. Musze przyznać, że prezentuje się ona bardzo przyjemnie. Jest przejrzysta, nowoczesna i bardzo przyjazna. Tego bardzo brakuje mi w aktualnie działającym sercu e-administracji. Pan Christow żartobliwie mówił, że ePUAP stał się już naszym dziedzictwem narodowym i nie możemy się go pozbyć. Trzeba wycisnąć z tego systemu co tylko się da. ePUAP2 ma zapewnić także większe bezpieczeństwo użytkowników i ich danych oraz ma mieć większą przepustowość. Być może w końcu system przestanie się wieszać? Muszę przyznać, że zapowiedzi ePUAP2 były dla mnie najbardziej interesującą częścią dnia pierwszego. Nareszcie zobaczyliśmy dowód na istnienie nowej wersji naszego „dziedzictwa narodowego”! Na stanowisku MAC w Miasteczku Konferencyjnym można było także samemu „przeklikać” się przez okrojoną wersję ePUAP2. Osobiście nie mogę się jej doczekać!

Pozostaje jednak pytanie czym różnić się będą system ePUAP oraz portal Obywatel.gov.pl, który ma również zawierać opisy spraw urzędowych oraz e-usług. Według mojej analizy, wydaje mi się że Obywatel.gov pl będzie pełnił rolę pewnego rodzaju spisu treści. Będą  tu zawarte opisy e-usług i być może usług załatwianych drogą tradycyjną. Portal ten będzie przekierowywał użytkownika do ePUAP lub innych powstających systemów w momencie, gdy ten będzie chciał załatwić swoją sprawę? Być może w ten sposób będzie to działać. Dyrektor Christow mówił jednak podczas swojej prelekcji, że ”e-PUAP nie będzie już epatował swoim front-endem, bo wszystko będzie można zobaczyć na obywatel.gov.pl”. Przedstawiciele MAC zapewniali także szereg nowych e-usług, które mają pojawić się do końca czerwca 2015. m.in. wniosek o wydanie dowodu osobistego, pozwolenie na wycinka drzew (jak się okazuje, jest duże zapotrzebowanie na tę e-usługę). ePUAP2 jak i Obywatel.gov.pl oficjalnie zapowiedziane są na lato 2015.

Druga część podsumowania – wkrótce!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.