Koniec dramatu z ePUAP?

Minister Cyfryzacji sama przyznała w wywiadzie, że gdyby nie pomoc internetowych instrukcji, sama poległaby na składaniu wniosku o Dowód osobisty. Kiedy ePUAP zacznie w końcu działać jak należy? Kiedy przyjdzie czas na następce? Według zapowiedzi… już wkrótce! Póki co zachęcam do korzystania z naszego Katalogu e-Usług, w którym zdecydowanie nie powielamy błędów ePUAP. Katalog U24.pl – Tutaj

A temat systemu ePUAP wraca do nas jak bumerang. Ciągle i wciąż zadawane są te same pytania. Czy i kiedy to będzie działać tak jakbyśmy tego chcieli? Na te trudne pytania próbowała odpowiedzieć Minister Cyfryzacji, która w Tym wywiadzie, próbowała zarysować przyszłość tego systemu jak i jego (najpewniej?) następcy. Ale o tym za chwilę.

To zabawne… zarówno mój licencjat, jak i moją magisterkę oparłem właśnie o działanie ePUAP. Próbowałem go przejrzeć na wylot, dokonać analizy… tego jak kategoryzowane są e-usługi, tego jak działają wyszukiwarki spraw etc. Nie przyniosło to zachwycających rezultatów. Nie można było powiedzieć, że system działa i jest przejrzysty dla usera, gdy wyszukiwarka po wpisaniu frazy „Dowód osobisty” lub „Prawo jazdy” zwraca nam tysiące spraw i formularzy. Zabawne jest to, że są one w żaden sposób nie związane z użytkownikiem. Nie biorą pod uwagę danych, które wpisane są w system (adres zamieszkania, stan cywilny, miejsce zameldowania….) tylko ciurkiem wysypuje wszystko to, co ze sprawą w jakikolwiek sposób jest związane (albo i nie jest?). To nie miało prawa się udać.

W wywiadzie Minister Streżyńska sama przyznała, że w okresie świątecznym prawie poległa na ePUAP. Gdyby nie pomoc Dziennika Internautów, który udostępnia na swojej stronie ciekawą serię „Oswajamy e-administrację” samej nie udałoby się jej złożyć wniosku o dowód osobisty przez ePUAP. Pani Minister, chyba jak każdy z nas – tych najbardziej upartych obywateli, którzy ciągle wierzą w e-administracje – stara się załatwiać sprawy online i to dobrze! Po raz kolejny potwierdzona zostaje moja teza, że Pani Anna Streżyńska jest właściwą osobą na to stanowisko.

Co dalej z ePUAP? Nie można go wyrzucić do kosza, bo musielibyśmy oddawać Unii Europejskiej sporo pieniędzy… Ministerstwo Cyfryzacji mocno połatało system i teraz jest on zdecydowanie mniej awaryjny. Poprawiona została wydajność, a Profil Zaufany został wydzielony z ePUAP. Nieprzyjazny FrontEnd jednak pozostał…. Jest on co prawda lepszy i bardziej przejrzysty niż ten, który jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy oglądać. Niestety ciągle i wciąż e-administracja budowana jest o zasadę „każdy sobie rzepkę skrobie”… Każda gmina (jest ich 2400), każda Jednostka Samorządu Terytorialnego może sama na własną rękę umieszczać e-usługi na ePUAP. Takie działanie doprowadza do tego, że pojawia się bałagan. Część usług elektronicznych działa, część nie. Pod niektórymi kafelkami interfejsu, gdzie jakieś e-usługi powinny być (zgodnie z ich opisem), wcale ich nie ma… Sam wielokrotnie miałem taką sytuacje. Szukałem e-usług na ePUAP. Znajdywałem je. Jak się okazywało, mój urząd wcale ich nie obsługiwał. Pewnie… mógłbym być uparty jeszcze bardziej i próbować przepychać wniosek przez Pismo ogólne. Ale czy tak to powinno działać? Powinienem martwić się, czy dana sprawa zostanie załatwiona? Absolutnie nie. Trwają prace nad poprawieniem layout’u i logiki działania systemu.

Jak w wywiadzie powiedziała Pani Minister, nikt tak naprawdę do końca nie wie co w czeluściach ePUAPu się znajduje. Okazało się, że głęboko schowane jest około 160 prymitywnych ale funkcjonalnych e-usług. Będą one wyciągnięte na wierzch, by ludzie mieli świadomość ich istnienia.

Przyszłością jednak tak naprawdę będzie GOV.pl – platforma jednocząca w sobie strony wszystkich Ministerstw (pierwszy etap), a później dostarczająca w przejrzysty sposób e-usługi obywatelom i przedsiębiorcom. Czy uda się Ministerstwu Cyfryzacji stworzyć zupełnie nowy system? Według zapowiedzi Pani Minister, już w drugiej połowie roku powinniśmy móc korzystać z e-usług na GOV.pl

Póki co zachęcam do korzystania z naszego Katalogu e-Usług, w którym zdecydowanie nie powielamy błędów ePUAP. Katalog U24.pl – Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.