Korea i Polska razem zbudują e-administrację

Podczas wizyty w Korei Południowej, minister Boni podpisał memorandum o współpracy. Będzie ona dotyczyć budowy e-administracji w Polsce. Taki partner to skarb, gdyż Republika Korei jest światowym liderem w tym zakresie. Pierwsze wdrożenia w tym kraju miały miejsce przeszło 20lat temu. Minister Boni rozmawiał także z innymi przedstawicielami państw na Konferencji o Cyberprzestrzeni. Głównym tematem dyskusji było bezpieczeństwo w sieci, ochrona  danych osobowych czy cyberprzestrzeń. Szef MAC przedstawiał także nasze pomysły dot. Projektu „Państwo Cyfrowe” Podpisanie memorandum daje nam nadzieję na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań, które sprawdziły się u liderów e-administracji .

Dziś mam same dobre wieści dla tych, którzy chcą aby w Polsce żyło się lepiej J Czyli jak mniemam zdecydowanej większości z nas. Postaram się Wam zrelacjonować wizytę ministra Boniego w Korei oraz jego poczynania w tamtym regionie.

Podczas swojej wizyty w Azji, przedstawiciele MAC mieli przyjemność uczestniczenia w konferencji o cyberprzestrzeni  (Seul Conference on Cyberspace). Ta impreza jest jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą w regionie, co tłumaczy obecność wielu wysokiej rangi polityków europejskich. Celem „Seul Conference on Cyberspace” była wymiana doświadczeń, informacji i idei dotyczących cyberprzestrzeni  czy e-usług.

Najważniejszym osiągnięciem tego wyjazdu jest podpisanie memorandum o polsko-koreańskiej współpracy w zakresie e-administracji. Minister Boni spotkał się z ministrem bezpieczeństwa i administracji publicznej Yoo Jeongi-bokiem i wspólnie podpisali deklarację o zjednoczeniu sił w tym zakresie. Ta deklaracja ma pomóc i ułatwić wymianę doświadczeń, czy wiedzy o najlepszych praktykach w dziedzinie e-Państwa.  Minister Boni rozmawiał również z koreańskim ministrem nauki, ICT i planowania przyszłości Choi Mun Kee na temat walki z wykluczeniem cyfrowym oraz jakości e-usług.

Minister Choi zapowiedział swoją gotowość do współpracy i poparcia naszych flagowych projektów w tym zakresie. Koreański minister jest zdeterminowany i podkreślił konieczność wymiany listów intencyjnych by jak najszybciej rozpocząć pracę nad lepszym jutrem.
Tak mocne zaangażowanie państwa Koreańskiego bardzo mnie cieszy, zważywszy że lada dzień do Republiki Korei wylatuje prezydent Bronisław Komorowski. Kto wie, może dowiemy się czegoś więcej na temat współpracy naszych krajów?

Memorandum może i nie byłoby arcyciekawym wydarzeniem, gdyby nie fakt że to właśnie Korea Południowa jest światowym liderem w budowie e-administracji. Jej podwaliny zostały tworzone już w latach 1987-96, a najważniejsze usługi zostały dostarczone obywatelom w 2007roku. Na przełomie lat 2010/2011 ONZ przyznało nagrodę Korei za rozwój e-rządu. Na tym jednak nasz dalekowschodni przyjaciel nie poprzestaje. Aktualnie Yoo Jeongi-bok wdraża projekt „Rząd 3.0”, który ma na celu stworzenie jeszcze bardziej komfortowych rozwiązań administracyjnych. Nie na darmo dewizą Korei jest zdanie: „Przynieść korzyść wszystkim ludziom”. Faktycznie tak się dzieję, a nasze Państwo może na tym mocno skorzystać. Mamy się od kogo uczyć.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nasze państwo już od dawna współpracuję z Koreą na szczeblu gospodarczym. Jest to drugi kraj azjatycki pod względem ilości inwestycji w Polsce. Przykładem może być firma Samsung , która jest na naszym rynku od bardzo dawna i jest naszym mocnym partnerem w dziedzinie edukacji cyfrowej. Innym przykładem jest konsorcjum koreańskie, które wygrało przetarg na budowę światłowodów w województwie Mazowieckim. Takie inwestycje w naszym kraju cieszą, zważywszy że dzięki podpisanemu Memorandum będzie ich zdecydowanie więcej.

Szef MAC podczas konferencji miał przyjemność rozmowy także z innymi przedstawicielami państw.
Tematy cyberprzestrzeni, danych osobowych w Internecie czy cyberbezpieczeństwa zostały poruszane min. z Edem Vaizeyem (Wielka Brytania), Carlem Bildtem (Szwecja) czy z Urmasem Paet (Estonia)

Dla osób zainteresowanych dowiedzeniem się czegoś więcej na temat „Seoul Conference on Cyberspace”, zapraszam do obejrzenia szeregu relacji z tej konferencji:
http://www.youtube.com/watch?v=6mSg8K4tlvI&list=PLIDK4bPrrWHXFJ8xTj3iQXL54m2BHi2P2

 

Foto: mac.gov.pl

 

Share