Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa online

Czy każde miasto nie powinno mieć strony, która nie byłaby tylko informatorem dla mieszkańców ale i pozwalałaby na interakcję z nimi? Czy mieszkańcy nie powinni mieć miejsca, gdzie mogliby wyrażać swoje opinie, zgłaszać propozycje projektów? Wielokrotnie  na U24.pl wspominałem, że jestem w stu procentach za  partycypacją publiczną i zwiększaniem zaangażowania obywateli w życie miast i innych aglomeracji. Dlatego też właśnie tak mocno popieram takie działania jak stworzona ostatnio internetowa mapa polskiej Policji.

Przy pomocy danych statystycznych Policji i przeprowadzonym debatom oraz (Co najważniejsze!) zgłoszeniom samych mieszkańców udało się przygotować mapę, która pozwala na dynamiczne przeglądanie informacji o tym, które miejsca są mniej lub bardziej niebezpieczne. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziecie na oficjalnej stronie polskiej Policji – Tutaj. Jasne jest to, że w niektórych dzielnicach, niektórych miastach częściej zdarzają się akty wandalizmu, groźne miejsca na drodze, kiepsko oznakowane znaki, kradzieże i inne zdarzenia, które nie są zgodne z prawem.  Dlatego też tak istotna jest komunikacja służb z mieszkańcami.

Warto wspomnieć, że mapa jest interaktywna i posiada funkcję, która umożliwia na dodawanie przez obywateli własnych zgłoszeń. Wystarczy kliknąć przycisk „+”, który znajduje się w lewym dolnym rogu mapy. Klikając, możemy wybrać ze sporej liczby opcji zdarzeń (np. znęcanie nad zwierzętami, utonięcia, picie alkoholu w miejscu niedozwolonym, wycinki drzew, wypadki etc. ) tę właściwą, która pasuje idealnie do aktualnej sytuacji. Następnie wybieramy punkt na mapie, gdzie dane zdarzenie występuje i podajemy datę. Służby Policji powinny w przeciągu ok pięciu dni sprawdzić dane miejsce i wysłać odpowiednie patrole. Jak się okazuje, taka mapa już bardzo pomaga policji i innym służbom w walce z wykroczeniami. Należy pamiętać, że projekt jest jeszcze młody. Możemy więc trzymać kciuki i patrzeć jak się rozwija. Im więcej ludzi się o nim dowie i będzie świadomie (bez niepotrzebnych wygłupów, czy fałszywych zgłoszeń) z niej korzystać, w Polsce może być bezpieczniej. Po raz kolejny e-Usługi udowadniają, że Internet wcale nie jest taki zły i może przyczynić się do poprawy sytuacji w realnym świecie.

W wielu miastach Europy i Świata działają już tego typu strony. Mieszkańcy mogą zgłaszać władzom miejsca, gdzie zdarzył się wypadek, gdzie została uszkodzona trakcja, został zniszczony przystanek czy ławki w parku. Taka współpraca między służbami porządkowymi a mieszkańcami przynosi same korzyści. Obywatele żyją w zdecydowanie bardziej bezpiecznie w czystszej okolicy. Władze natomiast mają szansę na lepsze zaplanowanie swoich działań. Cieszy, że polska Policja zdecydowała się również na przygotowanie takiego miejsca. Jeśli tylko będzie ona wykorzystywana zgodnie z założeniem, to w Polsce powinno wszystko powoli zmieniać się na lepsze.

Oczywiście należy pamiętać, że ta mapa ma charakter czysto poglądowy. Służy do oznakowania miejsc, które często są miejscami problematycznymi. Mapa nie jest alternatywą dla telefonów alarmowych.

Portal znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.