Księgi wieczyste – łatwiej dostępne!

Ministerstwo Sprawiedliwości również coraz mocniej stawia na cyfryzację. Od dzisiaj można przy pomocy specjalnego systemu informatycznego drukować odpisy ksiąg wieczystych. Posiadają one taką samą moc prawną co tradycyjnie wykonane dokumenty. Dodatkowo, niektóre instytucje otrzymają narzędzia, które pozwolą na łatwiejsze ustalanie majątku dłuzników

Na portalu u24.pl informowaliśmy już o bardzo ciekawej e-usłudze jaką jest wyszukiwarka ksiąg wieczystych online (Tutaj), która pozwala odnaleźć konkretną księgę na podstawie jej indywidualnego numeru. Co prawda z poślizgiem, bo zmiany miały wejść jeszcze w 2013 roku, ale w końcu doczekaliśmy się kolejnych funkcjonalności, które tylko ulepszą dostępne już narzędzia. Jeszcze wczoraj na stronie ekw.ms.gov.pl trwała przerwa techniczna, a dziś udostępnione użytkownikom zostały nowe elektroniczne usługi.

Co nowego użytkownicy otrzymają od Ministerstwa Sprawiedliwości? Przede wszystkim, dzięki nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece nareszcie będzie można składać elektroniczne wnioski z prośbą o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej. Dodatkowo, gotowy odpis będzie można wydrukować przy pomocy odpowiedniego systemu teleinformatycznego, a wydruk ten będzie miał taką samą moc prawną jak dokument tradycyjny. Jest to kolejny krok w stronę cyfryzacji polskiej administracji.

Wciąż trwają pracę, które są związane z przenoszeniem ksiąg wieczystych do systemu informatycznego. Zdecydowana większość, bo aż 20 mln z nich ma swój elektroniczny odpowiednik. Reszta ma otrzymać formę elektroniczną do końca tego roku.

Bardzo cieszę się, że powstają kolejne funkcjonalności elektronicznych usług. Niemal z dnia na dzień wchodzą w życie kolejne zmiany legislacyjne, które pozwalają na przygotowanie nowych e-usług. Proces cyfryzacji coraz bardziej przyspiesza!

Więcej na temat zmian znajdziecie w Tym artykule.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.