Księgi Wieczyste Online

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało bardzo ciekawą e-usługę, która z pewnością przyda się zarówno przedsiębiorcom jak i obywatelom. Funkcjonuje ona od 1 lipca 2014 roku. Dzięki niej możemy m.in. przeglądać księgi wieczyste w sposób elektroniczny. Historia tej e-usługi jest długa i kręta. Początkowo klienci mogli tylko i wyłącznie przeglądać cyfrowe księgi wieczyste. Później zostały dodane kolejne funkcjonalności takie jak: składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz Weryfikacja autentyczności wydruku.

Wszystkie te funkcje zdecydowanie ułatwiają przygotowywanie odpisów z ksiąg wieczystych w formie papierowej. Warto także zaznaczyć, że w ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowanie zwiększyło bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami  poprzez podniesienie wiarygodności zapisów ksiąg wieczystych(KW). Dodatkowo, postępowanie dotyczące KW i samo ich prowadzenie jest dużo łatwiejsze. Nie musimy się już martwić o utratę jakichkolwiek danych w przypadku zniszczenia księgi. Wszystko znajduję się na serwerach, które są mocno chronione. Możemy być spokojni. Nikt nieuprawniony nie dostanie możliwości wglądu.

Dodatkowo projekt zapewnia możliwość zajrzenia do istniejących ksiąg. Dodatkowymi cechami tej e-usługi jest możliwość przeniesienia treści ksiąg wieczystych, które prowadzone dotychczas były w wersji papierowej, do systemu informatycznego. Można także w łatwy sposób wydawać odpisy z ksiąg wieczystych w formie wydruków.

System Elektronicznej Księgi Wieczystej bije po oczach prostotą, która tylko zachęca do pracy. Wystarczy wejść na stronę i wybrać jedną z trzech udostępnionych nam funkcji. Warto podkreślić, że dzięki wnioskom złożonym przy pomocy portalu Księgi Wieczyste Online możemy w sposób samodzielny wydrukować odpowiednie odpisy i dokumenty. Mają one tą samą moc prawną co dokumenty wydawane przez sąd, oczywiście pod warunkiem, że posiadają cechy umożliwiające sprawdzenie ich autentyczności. Na koniec, dzięki temu systemowi możemy także sprawdzić czy dokument poddany weryfikacji pochodzi z Centralnej Informacji.

Oczywiście, nie obyło się bez problemów natury technicznej. By przeczytać pełne wyjaśnienia poszczególnych funkcji, musimy najechać kursorem na poszczególne znaki zapytania. Niestety, wyjaśnienie jest zbyt długie by zmieściło na monitorze. Przeczytanie pełnej informacji wymaga trochę gimnastyki z pomniejszaniem treści na stronie lub zajrzenia do bardzo dokładnej instrukcji obsługi, która jest Tutaj.

Portal Księgi Wieczyste Online znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.