List polecony na miarę czasów Koronawirusa

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Pocztą Polską przygotowały e-usługę pozwalającą na wysyłanie na nasze eSkrzynki listów poleconych. Koniec z udawaniem się na pocztę. Wydaje się to istotne zwłaszcza teraz, gdy na świecie panuje Koronawirus. Jak to działa i czy jest to bezpieczne? 

Zawsze zastanawiałem się jak rozwikłać problem przesyłek poleconych. Pracująca osoba nie ma szansy praktycznie nigdy spotkać się z listonoszem, by odebrać list. Wracając do domu dowiadujesz się o awizo dopiero w mieszkaniu. Ten problem miało rozwiązać e-awizo, które trafiać miało na naszą komórkę, a nie do skrzynki. Jak to działa dzisiaj? Niestety nie wiem. Gdy sam testowałem e-awizo (a było to ładnych parę lat temu) nie sprawdzało się to najlepiej. Papierowe e-awizo lądowało w mojej skrzynce i tak, a SMS raz przychodziły, a raz nie. Być może Wy – drodzy Czytelnicy – będziecie w stanie powiedzieć mi, czy korzystacie aktualnie z e-awizacji?

Przejdźmy jednak do głównego tematu tego artykułu. Koronawirus dalej straszy świat i choć radzimy sobie z nim całkiem nieźle… to i tak wciąż należy dążyć do tego, by minimalizować przebywanie w miejscach stłoczonych takich jak np. urząd pocztowy. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Pocztą Polską przygotowało rozwiązanie, które może ułatwić nam życie i odbieranie listów poleconych.

Na portalu Gov.pl opublikowana ostatnio została nowa e-usługa pozwalająca na przyjmowanie listów poleconych na elektroniczną skrzynkę naszego konta. Jeśli wyrazimy na to zgodę (naturalnie w sposób elektroniczny)Poczta Polska z zachowaniem tajemnicy korespondencji zeskanuje list polecony kierowany do naszej osoby i wyślę nam go na e- skrzynkę na Portalu Gov.pl.

Minister Cyfryzacji na stronie Ministerstwa komentuje: „To projekt, nad wdrożeniem którego pracowaliśmy od dawna. Obecna sytuacja przyspieszyła tylko jego realizację. To kolejny dowód na to, że w czasie, w jakim się znaleźliśmy – cyfryzacja jest naszym sprzymierzeńcem. To także kolejny powód, dla którego warto założyć profil zaufany.”

To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że w tej formie przy wyrażeniu zgody możemy otrzymywać tylko listy polecone, które nie są z sądów, prokuratur, organów ścigania, czy komorników sądowych. Po tego typu listy nadal musimy udać się na pocztę. To rozwiązanie wydaje się być rozsądne. Polacy mogliby obawiać się, że podczas skanowania ktoś takimi treściami zainteresuje się zbyt mocno, co podważyłoby tajemnicę korespondencji. Listy z urzędów gminy, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i inne mogą, przy Waszej zgodzie trafiać na skrzynkę elektroniczną. To zwiększa wygodę i w dzisiejszych, niespokojnych czasach nasze bezpieczeństwo.

Co zrobić by skorzystać z tej nowej e-usługi?

  1. Załóż Profil Zaufany! Jeszcze go nie masz? Sprawdź jak łatwo można go pozyskać! Obejrzyj ten film: e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany.
  2. Wejdź na portal Gov.pl w celu założenia eSkrzynki. Znajdź odpowiednią e-usługę o nazwie „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone i wypełnij prosty formularz.
  3. Koniec! Dwa kroki wystarczą.

Poczta Polska za Twoją zgodą będzie skanować listy polecone ze wspomnianych wyżej źródeł. Na Twoją eSkrzynkę trafiać będzie skan Koperty oraz zawartości. Warto wspomnieć, że po miesiącu od przygotowania skanu do naszej tradycyjnej skrzynki trafi list papierowy. Już bez awizo – tak więc nie będziemy musieli iść na pocztę.

Od kiedy liczony będzie czas doręczenia przesyłki? Jak czytam na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Datą doręczenia przesyłki jest dzień, w którym pobierzesz plik z eSkrzynki. Jeśli tego nie zrobisz, za datę skutecznego doręczenia uznany zostanie dzień zwrotu przesyłki. To dwa tygodnie od dnia następnego od zamieszczenia dokumentu w Twojej eSkrzynce.”

W razie wątpliwości zachęcamy Was do przeczytania artykułu na portalu Ministerstwa Cyfryzacji: Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania.

Warto wspomnieć, że e-list polecony w prezentowanej powyżej formie działać będzie do końca września 2020 roku. Sądzę jednak, że jednak sporo ludzi zainteresuje się tym tematem, to e-usługa nie będzie skasowana wraz z nastaniem października, a być może zmodyfikowana. Pytanie, czy Polacy mają tak duże zaufanie do Poczty Polskiej? Sam osobiście mógłbym zgodzić się na przesyłanie poleconych listów do mnie drogą elektroniczną, których treść właśnie nie jest zbyt… prywatna (patrz: list nie pochodzi ze wspomnianych wyżej miejsc).

Po raz kolejny Koronawirus i choroba COVID-19 pokazują, że cyfryzacja i e-administracja może wspierać codzienne procesy administracyjne. Teraz czynnik zewnętrzny sprawił, że e-usługi rozwijają się szybciej, a ludzie nieprzekonani do tego typu rozwiązań może zainteresują się nimi. Mocno wierzę, że tak właśnie będzie!

Więcej informacji na temat e-Skrzynki Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.