MAC – Co dalej?

Minister Boni wiele zdziałał w zakresie informatyzacji państwa. Udało się wdrożyć system e-WUŚ, możemy już rozliczać PIT Online. Wciąż jest wiele do zrobienia. Wdrożenie PL.ID, Promocja Profilu Zaufanego, oczyszczenie powietrza z e-Afery a także wprowadzenie Centralnego Repozytorium Danych. Punktujemy!

 

W listopadzie roku 2013, rząd Donalda Tuska został zrekonstruowany. Pojawiła się także nowa twarz, która zmieniła Ministra Boniego na stanowisku Ministra Administracji i Cyfryzacji. Jako że Rafał Trzaskowski już od samego początku informuje społeczeństwo o kontynuowaniu prac rozpoczętych przez swojego poprzednika, ja zdecydowałem się wypunktować to, co jest konieczne. Oczywiście nie biorę tutaj pod uwagę planów związanych z Narodowym Planem Szerokopasmowym, czy Programem Polska Cyfrowa. Nie biorę absolutnie pod uwagę tego, że MAC może porzucić te projekty.

Opóźnienia

Minister Boni wykonał kawał dobrej roboty w sprawie Informatyzacji Państwa. Wyprowadził wiele projektów ze Stajni Augiasza,  wykończył kilka ważnych wdrożeń takich jak e-WUŚ i wysłanie PIT przez Internet. Niestety, nadal jest wiele do zrobienia.  Jak widać po statystykach Profil Zaufany nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem. Polska ma prawie 40 milionów mieszkańców, a Profili zostało utworzonych zaledwie 170 tysięcy. Koniczne jest zrobienie z tym porządku i zapewnienie promocji tego rozwiązania.

Projekt pl.ID, to kolejny poślizg Ministerstwa. Projekt wart ponad 100 milionów złotych, utknął w martwym punkcie. To rozwiązanie jest wręcz niezbędne by zachęcić i przekonać obywateli do cyfrowego załatwiania spraw. Na Tajwanie dzieci od razu po urodzeniu otrzymują elektroniczny dowód osobisty, dzięki czemu nie ma później kłopotów z jego wyrobieniem i przekonaniem się do nowych rozwiązań. W Polsce pl.ID mógłby być nowym otwarciem dla e-administracji. W ostatnich tygodniach, główny cel projektu został zmieniony i powstała strona obywatel.gov.pl. Coś ruszyło!

Ciągle nie powstało Centralne Repozytorium Rejestrów. MAC koniecznie musi wdrożyć to rozwiązanie, które pomoże urzędom w wymianie informacji. Gdyby taki projekt wszedł w życie rejestry takie jak CEPIK, PESEL czy ZIP mogłyby wymieniać się danymi obywatela. Usprawniłoby to pracę urzędów a my musielibyśmy chodzić do różnych okienek z tymi samymi dokumentami. Sprawna komunikacja między urzędowa to priorytet. Usprawnić ten aspekt mogłaby technologia Cloud dla Administracji publicznej.

E-Afery

Problem, który pojawił się w ostatnich miesiącach to korupcja, która miała mieć miejsce podczas przetargów na informatyzacje państwa. Nowy Minister musi stworzyć sobie nowe miejsce pracy i otoczyć się ludźmi, którym ufa. Dobra i bezwzględna odpowiedź na e-aferę może zwiększyć, nadwątlone zaufanie Polaków do e-administracji i informatyzacji. Minister Trzaskowski musi sprawić, by obywatelom e-gov nie kojarzyło się z korupcją i aferami ale z nowoczesnością i bezpieczeństwem.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.