mDowód osobisty już działa – Pilotaż ruszył

mDokumenty w Polsce – Ruszyły. Póki co tylko w czterech lokalizacjach, ale już widać pierwsze efekty i rosnące zainteresowanie. Pierwszy etap projektu dostępny w całej Polsce przewidziany jest na wrzesień 2017 roku. Ja korzystać będę! A Ty?

Mam lekkie opóźnienie, za co przepraszam jednak spieszę z informacją! Od 11 maja trwa w Polsce pilotaż mDowodu osobistego. Odbywa się on w czterech miastach: Łodzi, Ełku, Koszalinie oraz Nowym Wiśniczu. Jak się okazuje już w pierwszym tygodniu na posiadanie dowodu osobistego w telefonie zdecydowało się 720 osób. Nie jest to powalająca liczba, jednak biorąc pod uwagę to, że pilotaż ruszył tylko  w czterech miejscach w Polsce, to już zmienia postać rzeczy. Warto też podkreślić fakt, że w pierwszym tygodniu Polacy skorzystali z mDowodu prawie 300 razy. Prawie 300 razy Polacy nie musieli mieć przy sobie dowodu osobistego (plastikowego), by potwierdzić swoją tożsamość. Swoją drogą jestem ciekawy w jakich sytuacjach te osoby korzystały z dowodu. Była to prezentacja dowodu w urzędzie, czy może podczas kontroli policyjnej? Trudno powiedzieć.

Na czym dokładnie polega projekt? Ministerstwo Cyfryzacji chce wykorzystać model, który z powodzeniem stosowany jest już w np. w Austrii. Każdy Polak będzie mógł mieć w swojej komórce swój dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, informacje o ubezpieczeniu OC i wiele więcej. Jak się okazuje określenie „na komórce” jest stosunkowo nietrafione. By uspokoić czytelników, którzy martwią się o swoje dane osobowe, należy powiedzieć, że dokumenty w proponowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji rozwiązaniu będą dostępne jedynie „przez” komórkę. To oznacza, że nasz telefon nie będzie magazynem danych osobowych. To ważne. W przypadku kradzieży telefonu, złodziej nie będzie miał dostępu do naszych najważniejszych danych i dokumentów (no, chyba że przechowujemy w nim skany dowodu osobistego :) ). Paradoksalnie bezpieczeństwo mID ma być wyższe niż dokumentów w formie tradycyjnej. Wszystko dziać się będzie poprzez serwery i internet. Szybko łatwo i bezpiecznie.

Rozwiązanie mID ma zwiększyć naszą wygodę (nie musimy mieć przy sobie plastikowych lub papierowych dokumentów – wystarczy komórka), ale i ma zwiększyć oszczędności administracji publicznej. Dla przykładu, przy kontroli policyjnej, nie będziemy musieli szukać naszych dokumentów lub wysiadać z samochodu by zajrzeć do bagażnika. Wystarczy podać smartfon, który przecież coraz więcej ludzi ma cały czas pod ręką. Paradoksalnie, częściej mamy przy sobie komórkę niż portfel. To tylko pokazuje jak istotny jest rozwój m-administracji. Ministerstwo Cyfryzacji pokazuje, że nie zapomina o tym kierunku i stara się działać zgodnie z trendami. To trzeba pochwalić.

 

Osobiście jestem ciekawy jak projekt będzie się rozwijał. Według założeń z tego rozwiązania, w całej Polsce będziemy mogli korzystać już we wrześniu 2017. Jak pisaliśmy dla Was wcześniej założenia były jednak trochę bardziej optymistyczne. Pierwszy etap obejmujący mobilny Dowód Osobisty miał zostać w pełni  uruchomiony na koniec czerwca 2017. Ten drobny poślizg wybaczamy! Czasem lepiej chwilę się wstrzymać niż wydać niedokończony i wadliwy produkt. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada też, że do końca roku w komórce będziemy mogli mieć mDowód rejestracyjny i Potwierdzenie OC. Przyznam się szczerze, że bardzo ciekawi mnie jak będzie to rozwiązanie działać i jak wiele podmiotów będzie obsługiwać tego typu dowód osobisty. Poczta Polska? Banki? Administracja? Policja (jeśli tak, to każdy policjant na patrolu będzie posiadał odpowiednie urządzenie do weryfikacji naszego mID?).

Trzymamy kciuki za pomysł. Już nie mogę się doczekać, gdy będę mógł mieć swoje własne mDokumenty!

Więcej informacji o projekcie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.