Meldunek zostaje – ale zameldujesz się online!

Od 2018 roku możliwe będzie meldowanie się drogą elektroniczną, przy pomocy e-usługi. Bez konieczności nawet jednej wizyty w urzędzie. MSWiA chce ułatwić nieuchylany jednak obowiązek meldunkowy.

Przeglądając artykuły w internecie natrafiłem na informacje o uchyleniu przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego. Nie byłoby w tym nic, gdyby nie fakt że MSWiA zapowiedziało również, że od 2018 roku będzie istniała możliwość zameldowania się przy pomocy e-usługi. To spore ułatwienie. Takie zmiany mają być wprowadzone dzięki noweli ustawy o ewidencji ludności, która została przyjęta w sierpniu 2017 roku. 

Powstrzymałbym się jednak z hurra optymizmem. Do końca roku nie zostało wiele czasu, a nowa i specjalna e-usługa ma zostać dopiero przygotowana (lub może już prace nad nią trwają?). Trzymam jednak kciuki by to się udało. Rząd zapowiada wiele usprawnień do procesu meldunkowego. Zgodnie z zapowiedziami, by z nich skorzystać wystarczy posiadać Profil Zaufany ePUAP.

Zmiany idą dalej. Dotychczas konieczne było wypełnianie kilku formularzy (zameldowania i wymeldowania). Teraz ma być wymagany tylko jeden, przy pomocy którego możliwe będzie zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, a także zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego. Rozwiązanie to kierowane jest głównie dla osób uczących się i pracujących poza miejscem zamieszkania. Myślę, że brak konieczności pojawiania się w urzędzie przy meldowaniu zachęci Polaków do informowania urzędu o zmianie miejsca zamieszkania. Miasta muszą być świadome ile ludzi mieszka/pracuje w ich granicach administracyjnych. Dzięki temu mogą zapewnić odpowiedni plan transportowy, infrastrukturę, liczbę obiektów usługowych na osobę etc. Warto to rozważyć, ponieważ może okazać się, że zapewniana dotychczas liczba karetek na mieszkańców miasta nie jest wystarczająca.

Wykorzystanie Internetu i nowych technologii oraz  stworzenie (działającej) e-usługi jest tu oczywistym rozwiązaniem na usprawnienie procesu meldunkowego. Mam nadzieję, że we wszystkich urzędach zajmujących się sprawami meldunkowymi procedura i e-usługa będą wyglądać tak samo prosto i schludnie. Należy pamiętać powtarzane jak mantra sugestie specjalistów, by nie cyfryzować bałaganu. Nie można przenosić druków i formularzy do cyfrowego świata w stosunku 1:1. Wierzę, że Ministerstwo Cyfryzacji pomoże zadbać o to, by e-usługa działała jak należy.

Trzymam mocno kciuki za to by faktycznie od 2018 roku wdrożona została e-usługa pozwalająca na meldowanie się bez konieczności pojawiania się w urzędzie!

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.