Minister Trzaskowski na Czacie – Sprawozdanie

Minister Rafał Trzaskowski brał udział w Czacie zorganizowanym przez Serwis samorządowy PAP. Odpowiadał on na pytania czytelników. Dowiedzieliśmy się trochę na temat planów MAC związanych z e-administracją. Do końca roku planowo wdrożone zostaną usprawnienia ePUAP. Za ok 9 miesięcy powinniśmy też poznać te e-usługi, które zostaną wdrożone w perspektywie 2015 roku. 

Kilka dni temu odbył się Czat organizowany przez Serwis samorządowy PAP. (Więcej Tutaj) Dziś przygotowałem dla Was małe resume z tej rozmowy. Podczas czatu wypłynęło kilka ciekawych informacji dotyczących e-administracji i planów MAC związanych z cyfryzacją urzędów. Niestety, nie padały żadne konkrety.

Jeden z uczestników czatu pytał Ministra o koszty związane z cyfryzacją. Wątpił on w to, że wszystkie inwestycje w e-usługi i e-administracje są tańsze niż pozostanie przy drukarkach i papierze. Szef MAC stwierdził, że koszty nie są wyższe od tych, które można zaoszczędzić. Pod warunkiem, że cyfryzacja się uda. To prawda, zgadzam się z Ministrem. Dobrze przeprowadzone inwestycje przyniosą Polsce sporo oszczędności. Przeniesienie dokumentacji do sfery cyfrowej nie tylko obniży wydatki, ale także usprawni prace urzędników. Obywatele zyskają cenny czas.

Kolejny uczestnik zwrócił uwagę na problem związany z oprogramowaniem. Twierdził on, że rząd zamawia software za grube miliony, a później okazuje się że zupełnie nie spełnia on wymagań funkcjonalnych. Szef MAC przyznał, że czasami zdarzają się nietrafione inwestycje. Niestety, niewiele da się z tym zrobić bo Ministerstwo obowiązuje procedura przetargowa. Minister Trzaskowski zwrócił uwagę na to, że MAC stara się również przenieść część kosztów związanych z utrzymaniem systemów na siebie. Zrobiono tak w przypadku ePUAP.

Szef MAC w sprawie informatyzacji usług wypowiedział się krótko i treściwie. Ministerstwu zależy na standaryzacji e-usług. Wiele samorządów posiada świetnie przygotowane e-usługi. MAC chce, by podzieliły się one swoimi doświadczeniami z pozostałymi samorządami. Pomoże to uniknąć urzędnikom dodatkowej pracy i strat czasu na poszukiwania najlepszych rozwiązań.

Jeżeli chodzi o inwestycje w Internet szerokopasmowy Minister zdradził, że pod koniec roku 2014 rozpoczną się nabory na projekty. W tym momencie MAC pracuje nad stworzeniem szczegółowych planów inwestycyjnych związanych z nową perspektywą finansową. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zwrócił także uwagę na to, że dofinansowania unijne trafiać będą do głównych graczy na rynku telekomunikacyjnym. Firmy komercyjne, przy pomocy finansowej UE będą inwestować na tych terenach, gdzie jest zbyt niska opłacalność inwestycji. W tym momencie firmy telekomunikacyjne inwestują głównie w tych rejonach, gdzie im się to najbardziej opłaca. Internet musi jednak zostać doprowadzony do każdego gospodarstwa domowego. Dlatego trzeba firmom komercyjnym pomóc i dofinansować inwestycje nieopłacalne. Jeżeli jesteśmy już przy sprawie Internetu, Minister stwierdził że MAC raczej nie dofinansuje łączy internetowych dla jst w ramach projektu ZMOKU. Dodatkowo Szef MAC mocno zaznaczył, że wierzy w konkurencję. Zwrócił uwagę, że im jest ona większa tym ceny usług takich jak np. położenie infrastruktury sieciowej maleje.

Jeden z uczestników czatu zwrócił uwagę Ministrowi na absurd jakiego doświadcza. Zarówno on -wójt oraz skarbnik posiadają podpisy kwalifikowane. Niestety niewiele to pomaga bo i tak muszą udawać się do Katowic (50 km drogi) by podpisać każdą umowę. Minister Trzaskowski wyraził nadzieję, że już niedługo do takich absurdalnych sytuacji dochodzić nie będzie. Już w maju zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o informatyzacji, która powinna pomóc w tego typu sytuacjach. Dodatkowo trwają prace nad udoskonaleniem i wyodrębnieniem Profilu Zaufanego.

Minister Trzaskowski wypowiadał się także na temat ePUAP i jego funkcjonalności. Ma on nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się poprawić przejrzystość systemu i tym samym uda się usprawnić jego funkcjonowanie.  Osobiście też mam nadzieję, że uda się tego dokonać do końca roku 2014, bo opóźnienia z wdrażaniem nowego interfejsu zaczynają się zwiększać.

Zapytany o swoje cele na czas do końca kadencji Minister odpowiedział: „Sprawić, żeby jak najwięcej decyzji było podejmowanych jak najbliżej obywatela oraz zapewnić dostęp do jak największej liczby usług w Internecie”. Miejmy nadzieję, że Szef MAC dotrzyma słowa. Uznał on też, że wiele już udało się dokonać. Wprowadzono zmiany w ustawie o informatyzacji, przygotowano szereg dokumentów takich jak PO PC, NPS etc. To wszystko przyczynia się do uporządkowania kwestii związanych z e-formularzami oraz ESP. Ministerstwo pracuje aktualnie nad szeregiem zmian: Poprawa funkcjonalności ePUAP, separacja Profilu Zaufanego, ulepszenie formuły dla e-PIT (e-deklaracje przygotuje urzędnik,a  my tylko ją zatwierdzimy), możliwość przeglądania historii pojazdów, elektroniczne umawianie się na wizytę u lekarza. Pod koniec roku 2014 MAC określi, które z wyżej wymienionych e-usług będzie gotowych w perspektywie 2015 roku.

Na koniec Minister Trzaskowski podziękował wszystkim uczestniczącym w rozmowie oraz zasugerował, by ewentualne dodatkowe zapytania przesyłać na mejl: media@mac.gov.pl z dopiskiem „Czat samorządowy”

W celu przejrzenia pełnej rozmowy z czytelnikami zapraszam Tutaj

Share

One thought on “Minister Trzaskowski na Czacie – Sprawozdanie

  1. Zgadzam się w pełni. ePUAP musi się zmienić zarówno jeśli chodzi o interfejs jak i o funkcjonowanie. Minister Trzaskowski ma odpowiednią wiedzę by dokończyć to, co zaczął jego poprzednik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.