Legitymacje uczniowskie i studenckie w 2018 roku?

Od 2018 roku uczniowie i studenci będą mogli korzystać z elektronicznych legitymacji. Trudno przewidzieć jak projekt się rozwinie, bo nie poznaliśmy póki co konkretnych informacji. Czy osoby uczące się będą mogły potwierdzać swoje prawa do zniżek przez komórkę?

Nie tak dawno temu pisałem dla Was o idei mDowodu osobistego (Więcej na ten temat tutaj). Dziś natrafiłem na zarys idei mLegitymacji studenckiej i uczniowskiej. Na początku lutego na konferencji prasowej szefowa Ministerstwa Cyfryzacji zapowiedziała, że w 2018 roku uczniowie i studenci otrzymają nowe i elektroniczne legitymacje. Kolejny krok w #Urząd24 i #eobywatela? Na jakich zasadach?

Szczegółów projektu niestety nie znalazłem. Na Stronie Ministerstwa Cyfryzacji znalazłem jedynie plany na najbliższe miesiące i lata, w których to pojawiła się wzmianka o mDokumentach. Zacytuje: „mDokumenty, czyli korzystanie za pośrednictwem telefonu komórkowego z takich dokumentów jak:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • potwierdzenie polisy OC,
  • a w przyszłości:
   • karta emeryta i rencisty (od 2018 r.) – 5 milionów obywateli,
   • legitymacje uczniowskie i studenckie,
   • karta miejska”

Nie ma tu żadnych konkretnych informacji ani zapewnień ale idąc tropem projektu związanego z przygotowaniem przez Ministerstwo Cyfryzacji „komórkowego” odpowiednika takich dokumentów jak dowód osobisty, prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny, możemy założyć że legitymacje będą działać na takich samych zasadach. W skrócie: komórka będzie tylko pośrednikiem dokumentu fizycznego. To ważne. W przypadku kradzieży telefonu, złodziej nie będzie miał dostępu do naszych najważniejszych danych i dokumentów. Warto podkreślić, że obywatel najpewniej nie będzie musiał posiadać smartfonu nowej generacji by obsługiwać legitymacje elektroniczne. Każdy telefon z aktywną kartą SIM będzie mógł obsługiwać nowy system. To pokazuje, że faktycznie komórka będzie tylko przekaźnikiem informacji. Nie będzie to odbywać się najpewniej przez żadną aplikacje, a przez system kodów SMS.

Cóż. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku nie nastąpi wielki przełom dla legitymacji. Pojawi się zamiennik, który bądź co bądź może mocno ułatwić życie uczących się ludzi. Papierowe legitymacje uczniów odchodzą do lamusa (choć podejrzewam, że nadal będą obowiązywać). Pytanie jak i gdzie eLegitymacje będą obsługiwane. Czy uczniowie i studenci będą mogli korzystać z komórki by udowodnić swoje prawa do zniżek w różnych punktach takich jak np. kina, restauracje, czy obiekty sportowe? Trudno powiedzieć ale jeśli tak, to faktycznie to będzie większa wygoda. Wszystko zmierza do tego, że w przyszłości będziemy mogli wyjść z domu bez portfela. Wystarczy nam karta płatnicza (choć i to niekoniecznie, bo przecież istnieje BLIK) i komórka, z której to będziemy mogli pokazać nasz dowód osobisty, legitymacje, czy prawo jazdy.

Więcej informacji na temat planów Ministerstwa Cyfryzacji Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.