Moje przygody z e-administracją – Podsumowanie

Trochę już tych przebojów z elektroniczną administracją miałem przez te pare lat swojego życia. Kilka prób było udanych, kilka mniej. Jedno jest pewne – dzięki działaniom Ministerstwa Cyfryzacji idziemy w dobrym kierunku. Drobnymi kroczkami, ale jednak idziemy. Dzięki determinacji zespołu MC jesteśmy zdecydowanie dalej niż byliśmy jeszcze kilka lat temu stanu, kiedy to każdy z nas może załatwić wszystko drogą elektroniczną. Odkąd poważnie interesuje się i pracuje z e-usługami zrobiliśmy niemały postęp. Jest jeszcze nad czym pracować, ale jest też czym się chwalić 🙂

Poniżej zestawienie kilku fajnie działających e-usług, które miałem przyjemność testować na własnej skórze z drobnym opisem oraz linkiem do instrukcji. Zajrzyjcie bo warto!

Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał w tym miejscu o flagowym rozwiązaniu firmy e-file – FillUp. Na portalu tym znajdziecie ogromną bazę danych ciągle zmieniających się druków urzędowych i nie tylko. Możecie je swobodnie wypełniać, edytować i drukować. Gdy pismo na to pozwala, można również je wysłać drogą elektroniczną do urzędu.

 1. Międzynarodowe prawo jazdy
  Dla osób podróżujących poza granice Unii Europejskiej np. do USA lub Australii. Istnieje możliwość złożenia wniosku o ten dokument przy pomocy specjalnie przygotowanej Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca. Warto pamiętać, że Międzynarodowe Prawo Jazdy wydawane jest różne, w zależności od tego do jakiego kraju jedziemy (jaka z tym krajem podpisana jest umowa).  Sam przeszedłem tę procedurę już dwa razy.Za każdym razem gdzieś napotykałem problemy, dlatego Was zachęcam do zapoznania się z poniższą instrukcją, w której przedstawiam całą procedurę i moją przygodę z e-wnioskiem na międzynarodowe prawo jazdy.
  Wspomnę tylko, że w Systemie Pojazd i Kierowca można załatwić bardzo dużo e-usług związanych z pojazdami takie jak np. wysłanie wniosku o nowe prawo jazdy, rejestracja pojazdu, wydanie wtórnika prawa jazdy i wiele więcej. Załóżcie konto i korzystajcie! Z poniższą instrukcją, która jest w pewnym sensie uniwersalna z pewnością Wam się uda 🙂
  http://www.u24.pl/miedzynarodowe-prawo-jazdy-moja-przygoda/
 2. Odpis Aktu urodzenia, ślubu, zgonu załatwisz online!
  Przygotowałem dla Was instrukcje, jak zdobyć akt urodzenia online, choć inne odpisy aktu cywilnego przy pomocy poniższej instrukcji uda Wam się również bezproblemowo zdobyć! Dokładne informacje dotyczące tej usługi znajdziecie na portalu Obywatel.gov.pl. Przeszedłem cały proces drogą elektroniczną, choć miejscami miałem kłopoty. By Wam ich oszczędzić, przygotowałem wpis z cyklu „Moja przygoda”! Na wstępie, sugeruje korzystać z przeglądarki innej niż Chrome, ponieważ na niej wyskakiwały mi błędy, które uniemożliwiały mi podpisanie sprawy podpisem elektronicznym.
  Przeczytacie więcej na: http://www.u24.pl/odpis-aktu-urodzenia-slubu-zgonu-przez-internet-moja-przygoda/
 3. Wybieracie się na wakacje? Załatw Kartę EKUZ przez Internet!
  Wakacje? Wyjazd zarobkowy? Złóżcie wniosek o kartę EKUZ, dzięki której będziecie mogli korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie świadczenia będą za darmo (Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj).  Karta EKUZ jest darmowa! Warto skorzystać i złożyć o nią wniosek do Wojewódzkiego oddziału NFZ zwłaszcza teraz, gdy możecie zrobić to w pełni  online. Nigdzie też nie będziecie musieli iść, by ją odebrać! Urząd wyśle Ci kartę do domu pocztą!
  Przeczytacie więcej na: http://www.u24.pl/jak-zdobyc-karte-ekuz-online-moja-przygoda/
 4. Dopisanie do spisu wyborców drogą elektroniczną!
  Branie udziału w głosowaniu to nasze prawo, ale myślę że również obowiązek. W dzisiejszych czasach nierzadko trudno jest połączyć plany związane z codziennym życiem z terminami wyborów. Nic trudnego – można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, gdzie akurat przebywamy. Mi się udało w 2015 roku to zrobić! Jak?
  Przeczytajcie tutaj: http://www.u24.pl/wybory-parlamentarne-dopisanie-do-spisu-wyborcow-online/
 5. Założenie, Wstrzymanie i Zamknięcie działalności gospodarczej przez Internet
  Może nie jest to zbyt przyjemny temat, jednak czasem trzeba zakończyć coś starego… by zacząć nowy biznes :) Postanowiłem sprawdzić, jak można to zrobić przy pomocy portalu Ceidg.gov.pl. Przy okazji będzie można wytknąć kilka błędów i pułapek, na które udało mi się złapać. Cały proces nie jest jednak trudny i można szybko zakończyć swoją działalność gospodarczą. Zarówno otwarcie, wstrzymanie jak i zamknięcie działalności gospodarczej jest możliwe przez Internet. Potrzebny nam będzie tylko Profil Zaufany lub inny Certyfikat potwierdzający naszą tożsamość.
  Przeczytajcie tutaj: http://www.u24.pl/zakonczenie-dzialalnosci-gospodarczej-moja-przygoda/
 6. Zintegrowany Informator Pacjenta
  Jakiś czas temu zdecydowałem się również sprawdzić jakie możliwości daje Zintegrowany Informator Pacjenta (Więcej o ZIP Tutaj). Jest to tak naprawdę pierwszy krok do cyfryzacji dokumentacji medycznej i drugi po eWUŚ poważny system przeznaczony dla NFZ. Konto na informatorze pacjenta pozwala nam na przeglądanie własnej historii leczenia, prawa do świadczeń, czy wydanych nam recept.  Co ciekawe system pozwala również na analizę Deklaracji Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także refundowanych wyjazdów do uzdrowisk, czy zaopatrzenia ortopedycznego. Jak skorzystać z tych opcji? Wystarczy założyć konto w systemie ZIP.
  Więcej na ten temat tutaj: http://www.u24.pl/zintegrowany-informator-pacjenta-moja-przygoda/
 7. Profil Zaufany i konto na ePUAP
  Sam Profil Zaufany zakładałem już kilka ładnych lat temu. Jest to tak naprawdę pierwszy i fundamentalny krok, który musimy podjąć by w pełni móc korzystać z elektronicznej administracji. Jak przejść tę procedurę? Jak założyć Profil Zaufany? Dziś proces jest banalnie prosty – wystarczy konto w bankowości elektronicznej.
  Przeczytajcie więcej tutaj: http://www.u24.pl/portal-epuap-i-profil-zaufany-moja-przygoda/
 8. Wniosek o 500+ Online!
  Jak już jesteśmy przy Profilu Zaufanym – warto wspomnieć o wniosku 500+. By zdobyć to świadczenie nie musimy udawać się do urzędu. Wystarczy, że złożymy wniosek drogą elektroniczną. Możemy to zrobić przy pomocy ePUAP lub bankowości elektronicznej. Jak? Przeczytajcie poniższe informacje.
  Przeczytajcie więcej tutaj: http://www.u24.pl/wniosek-o-500-plus-online/
 9. Wniosek o niezaleganiu w podatkach
  Zdecydowaliśmy się spróbować wysłać przy pomocy portalu ePUAP wniosek o niezaleganiu w podatkach (WoZNP). Sprawa ta nie posiada swojego własnego e-formularza, więc wybraliśmy opcję „pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Musicie złożyć taki wniosek? Skorzystajcie z naszej instrukcji!
  Przeczytajcie więcej tutaj: http://www.u24.pl/wyslalismy-wniosek-o-niezaleganiu/
 10. Historia pojazdu – sprawdź sprzedającego!
  Kolejna udostępniona elektroniczna usługa stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jest ona przeznaczona dla tych wszystkich, którzy planują właśnie zakupienie używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu, który wymaga rejestracji. Dzięki udostępnionym danym możemy w szybki sposób sprawdzić wiarygodność sprzedającego i tym samym nie damy się zrobić w przysłowiowego balona.
  Przeczytajcie więcej tutaj: http://www.u24.pl/bezpieczny-autobus-i-historia-pojazdu/
 11. Punkty karne sprawdzisz przez internet!
  Każdy kierowca może już przy pomocy stworzonego systemu przejrzeć swoje dane dotyczące kar i ograniczeń, które zostały wobec niego zastosowane. Innymi słowy kierowcy mogą zobaczyć online jak dużo mają na swoim koncie punktów karnych, kiedy one wygasają itp. Jest to doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia życie polskich kierowców. Jak wiele razy zastanawialiście się ile punktów karnych macie na swoim koncie? Sprawdźcie to teraz!
  Przeczytajcie więcej tutaj: http://www.u24.pl/punkty-karne-online-od-kwietnia/
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.