Nadchodzi koniec papierowych zwolnień lekarskich

Nowelizacja jeszcze bardziej usprawnia proces wystawiania e-zwolnień lekarskich. Teraz Lekarz nie będzie musiał posiadać drogiego podpisu certyfikowanego lub Profilu Zaufanego. Wystarczy mu konto na PUE ZUS.

W ostatnim czasie Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP podało, że Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej działają w Polsce już od początku 2016 roku, o czym pisałem dla Was wcześniej Tutaj. Wprowadzanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego to duży krok i wiele zalet. Dzięki nim lekarze muszą poświęcać mniej czasu na biurokrację. Wypełnienie e-ZLA w teorii zajmuje mniej czasu niż wypełnienie tradycyjnego druku ZUS. Dane pacjenta oraz członków jego rodziny znajdują się   w bazie danych systemu. To samo dotyczy danych pracodawcy ubezpieczonego. Wystarczy, że lekarz wprowadzi do systemu PESEL pacjenta, a reszta danych zostaje automatycznie uzupełniona. Aktualnie jesteśmy w tak zwanym okresie przejściowym. Dopiero w 2018 roku mają zniknąć tradycyjne – papierowe druki ZLA. Co z wizytami domowymi? W przypadku, gdy lekarz przyjeżdża do naszego mieszkania, będzie mógł on wystawić e-zwolnienie przy pomocy urządzenia mobilnego.

Dla przypomnienia… zmiany, które weszły w życie w 2016 roku zmieniły także życie właścicieli przedsiębiorstw. Pracodawcy, którzy posiadają więcej niż pięciu pracowników w swojej firmie mają obowiązek założenia profilu na PUE ZUS, gdyż to tam od początku 2016 roku załatwiać powinni wszystkie formalności związane ze zwolnieniami. Te firmy, które posiadają mniej niż pięciu pracowników nie mają obowiązku zmiany dotychczasowego działania. Cyfrowe zwolnienie ma uszczelnić system i ukrócić problem z „kupowaniem” zwolnień etc. W Polsce wciąż przeważa liczba tradycyjnych – papierowych zwolnień lekarskich przez co sam ZUS ma problem z kontrolowaniem samych ubezpieczonych. Co ciekawe, tylko 3 procent z 23 tysięcy lekarzy, którzy są uprawnieni do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy przestawiło się na nowy system e-zwolnień.

Co tak naprawdę wprowadza nowela podpisana przez Prezydenta RP? Dotychczas by wydać e-ZLA konieczne było posiadanie podpisu certyfikowanego lub Profilu Zaufanego. Dzięki nowelizacji lekarze będą mogli jeszcze łatwiej wystawiać e-zwolnienia lekarskie. Na profilu lekarza na portalu PUE ZUS Zakład udostępni informacje dotyczące ubezpieczonych, przez który odbywać ma się cała procedura weryfikacji. Nowy sposób uwierzytelniania wykorzystać będą mogli także lekarze orzecznicy ZUS, którzy weryfikują istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku etc.

Zmiany zapisane w noweli wejdą w życie z początkiem grudnia 2017 roku. Sam obowiązek przejścia z papierowych zwolnień lekarskich na te cyfrowe pojawi się 1 lipca 2018 roku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.