Narodziny dziecka? Zarejestruj je online!

Już w połowie roku nowi rodzice będą mogli zgłosić narodziny dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i wybrać mu imię przez Internet! Projekty Ministerstwa Cyfryzacji przeszły błyskawicznie przez senat. Co się zmieni w najbliższych miesiącach? Zobacz!

Wszyscy doskonale wiemy ile spraw trzeba załatwić gdy stajesz się rodzicem. Twoje życie wywraca się do góry nogami. Dzieje się tak nie tylko przez szczęście jakie Cię spotkało, ale też przez ilość dokumentów i miejsc, które musisz odwiedzić. Teraz, dzięki nowej technologii może się to zmienić na lepsze. Jak czytam na stronie Ministerstwa Cyfryzacji projekt przepisów, które pozwolą np. na zgłoszenie narodzin dziecka za pośrednictwem internetu.

Osobiście uważam to za duży krok do przodu. Powstaje e-usługa, która pomoże ogromnej liczbie ludzi! Jest ona z pewnością odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie. Jak czytamy na stronie Ministerstwa: „Obecnie, aby zgłosić narodziny dziecka rodzic osobiście musi udać się do urzędu. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie to konieczne„. Nowi rodzice zyskają na czasie i zdejmą z barków jeden z kłopotów. Będą mogli dokonać rejestracji tak naprawdę jeszcze zanim wyjdą ze szpitala! Przy pomocy dokumentu elektronicznego będzie można zgłosić urodzenie dziecka, a także wybrać dla niego imię.  Wystarczy dostęp do internetu, czyli tak naprawdę smartfon. Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego odpis aktu urodzenia będzie wysyłany rodzicom w formie elektronicznej lub tradycyjnej. Planowane wejście w życie tych zmian to czerwiec 2018 roku.

Dodatkowo, projekt Ministerstwa Cyfryzacji zakłada również wprowadzenie tzw. parentyzacji, czyli mechanizmów pozwalających na jednoznaczne łączenie dziecka z rodzicami. „Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.” – czytamy na stronie Ministerstwa. Te mechanizmy powinny zacząć działać pod koniec 2018 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji stara się także poprawiać dane, które zostaną lub już zostały wprowadzone do rejestru PESEL. Organy z niego korzystające będą mogły znacznie szybciej poprawiać niezgodności w nim istniejące dzięki zgłaszaniu ich bezpośrednio do odpowiedniego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. e-Usługi na to pozwalające  powinny zacząć działać w maju 2019 roku.

Trzymamy kciuki za nowe rozwiązania i życzymy jeszcze więcej ciekawych pomysłów!

Więcej informacji tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.