„Nie” dla e-Deklaracji przez ePUAP

Ministerstwo Finansów poinformowało, że e-Deklaracje podatkowe można przekazywać tylko przy pomocy specjalnych aplikacji przygotowanych przez Państwo, odpowiednie formularze na Portalu Podatkowym lub przy pomocy rozwiązań komercyjnych. e-Deklaracji nie można za to podpisać Profilem Zaufanym i wysłać przez ePUAP. Dlaczego tak jest?

W poprzednim tygodniu na portalu finanse.mf.gov.pl pojawił się komunikat, który przyznam się szczerze mocno mnie zaskoczył. Ministerstwo Finansów poinformowało, że deklaracje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być wysyłane przy pomocy platformy ePUAP.

Oczywiście w Internecie jest wiele rozwiązań i aplikacji, przy pomocy których możemy szybko i sprawnie przygotować PIT. Przykładem mogą być programy dostarczane bezpośrednio przez Państwo (np. aplikacja desktopowa e-Deklraracje) lub przez biznes (np. program e-pity). Dziwi mnie jednak dlaczego nie mogę wysłać swojej deklaracji podatkowej przy pomocy platformy, która służyć powinna do elektronicznego załatwiania spraw przez obywateli. Udostępniona na ePUAP usługa centralna, czy Elektroniczne Skrzynki Podawcze poszczególnych urzędów dają możliwość do wysyłania różnego rodzaju dokumentów oraz do załatwiania swoich spraw. Pozostaje zadać pytanie: Dlaczego nie mogę wysłać e-Deklaracji podatkowej, która nomen omen zostanie przeze mnie podpisana Profilem Zaufanym? Sprawa nie byłaby tak dziwna, gdyby danej sprawy w teorii nie można by załatwiać drogą elektroniczną. A tu? e-Deklaracje, czyli wysyłanie PITów w formie elektronicznej! Jeden z flagowych (działających) projektów Państwa! Dlaczego jedna opcja wysyłki tychże dokumentów zostaje zamykana?

Nie potrafię znaleźć jasnego wytłumaczenia. Ministerstwo Finansów w komunikacie informuje, że: „Deklaracje i informacje składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej mogą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu – do dokumentów składanych przez osoby fizyczne i inne podmioty, lub danymi autoryzującymi (podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu) – do dokumentów składanych prze osoby fizyczne.” Jak możemy zauważyć, Profil Zaufany – darmowy podpis elektroniczny stosowany na platformie ePUAP nie jest przez Ministerstwo Finansów tolerowany w przypadku e-Deklaracji. Dlaczego?

Być może Wy będziecie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Mi pozostaje przedstawić Wam akceptowane przez Ministerstwo Finansów sposoby przesyłania e-Deklaracji. Możecie je wysłać przy pomocy wspomnianej wyżej aplikacji e-Deklaracje Desktop, formularza znajdującego się na Portalu Podatkowym, aplikacji przygotowywanych przez firmy komercyjne np. e-pity. Możecie także korzystać z Uniwersalnej Brami Dokumentów (UBD). Jest ona przeznaczona do składania dokumentów zbiorczych: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40.

Pełne oświadczenie Ministerstwa Finansów znajdziecie Tutaj

Share

2 thoughts on “„Nie” dla e-Deklaracji przez ePUAP

  1. Artykuł pochodzi ze stycznia 2015 roku. Udało się komuś odkopać archiwa 🙂
    Odsyłam do strony głównej do nieco nowszych materiałów
    Pozdrawiamy,
    Zespół U24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.