Notariaty będą cyfrowe!

Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Krajową Radą Notarialną, by wspólnie zacząć pracę nad cyfryzacją procesu notarialnego. Kiedy będzie on gotowy? Jeszcze nie wiadomo ale ma być to kolejny krok na cyfrowej rewolucji sądownictwa w Polsce. 

Niedawno dowiedziałem się o podpisaniu porozumienia między Ministerstwem Cyfryzacji a Krajową Radą Notarialną. Dotyczyć ma ono pracy nad przeniesieniem czynności notarialnych do cyfrowego świata. To kolejny krok na drodze do cyfryzacji sądownictwa w Polsce. Mamy już Elektroniczne Księgi Wieczyste, mamy Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, mamy też Elektroniczny Rejestr Sądowy i Karny, czy Portale Orzeczeń Online. Teraz przyszedł czas na e-akty notarialne.

Współpraca Ministerstwa oraz KRN polegać miałaby na zbudowaniu elektronicznego rejestru aktów notarialnych, który dawałby możliwość elektronicznego dodawania wpisów oraz pobierania odpisów aktów notarialnych i wyciągów dokumentacji. W dalszej perspektywie jest także zbudowanie podobnych rejestrów dotyczących testamentów i małżeńskich umów majątkowych. To bardzo dobra perspektywa. Jak czytamy na portalu cyberdefence24.pl, Nikodem Bończa – Tomaszewski, były dyrektor COI mówi: „Pomysł z centralnym repozytorium aktów notarialnych jest bardzo dobry. Księgi wieczyste już są dostępne w formie cyfrowej, więc akty notarialne to następny logiczny krok. Jak zwykle jednak przy takich projektach diabeł tkwi w szczegółach. Pytanie, w jaki sposób produkt będzie realizowany na poziomie technicznym i funkcjonalnym? Na razie brakuje mi informacji o wartości usługowej projektu. Z punku widzenia użytkowników konieczne jest obudowanie tego systemu szeregiem e–usług dla obywateli, notariuszy, samorządów, przedsiębiorców etc. Repozytorium tylko dla notariuszy też byłoby cenne, ale to byłby bardzo mały krok do przodu. Dużą rewolucją byłoby przeniesienie czynności notarialnych do cyfrowego świata. Wymagałoby to redefiniowania wielu przepisów prawa, bo fizyczna obecność notariusza jest dziś niezbędna podczas wielu czynności. Trzeba jednak pomyśleć o tym systemie tak, by jego istotą było świadczenie szerokiej gamy e–usług”.

Zdecydowanie zgadzam się z opinią pana Nikodema Bończa – Tomaszewskiego. Ważne by, gdy za coś się zabieramy, wykrzesać jak najwięcej e-usług i faktycznych korzyści. Przeniesienie całej procedury notarialnej do Internetu? Trudne… ale osiągalne! Inne cyfrowe projekty związane ze sprawiedliwością pokazują, że można. Historia pokazuje jednak, że często bardzo duże „rewolucyjne” projekty informatyczne w Polsce niespecjalnie się udają. Musimy czerpać z dobrych wzorców i je powielać. By nie wyrzucać pieniędzy podatników w błoto.

Ministerstwo Cyfryzacji podzieli się z Krajową Radą Notarialną swoim doświadczeniem w zakresie budowy systemów IT i e-usług. Porozumienie zawarto na rok, a sam Prezes KRN, jak czytamy na poralu CyberDefence24.pl wróży „rewolucję informatyczną w notariacie”. Ponoć już pod koniec roku będzie można składać wnioski online, co znacznie przyspieszy proces załatwiania aktu notarialnego. Czy to prawda? Zapewne dowiemy się tego już wkrótce.

Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj

Share

2 thoughts on “Notariaty będą cyfrowe!

  1. Dlaczego do artykułów nie ma dodawanych automatycznie dat. Nie wiadomo czy post jest sprzed pięciu lat czy dzisiejszy. Fantazja autora czy realne propozycje. Jak to odbierać?

  2. Słuszna uwaga. Musiało coś się zmienić w layoucie. Poprawimy to.
    Nie, wpisy nie są fantazją autora. Wręcz przeciwnie – Ten artykuł jest z 2016 roku 🙂

    Pozdrawiamy,
    Zespół u24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.