Nowa usługa Twój e-PIT na portalu Podatki.gov.pl Ministerstwa Finansów

Nasze PIT-37 i PIT-38 są już dostępne online na portalu Podatki.gov.pl uruchomionym przez Ministerstwo Finansów. Wystarczy kilka kliknięć, by rozliczyć się z fiskusem. Czy to faktycznie przełom dla PITów i koniec ich wypełniania? Niekoniecznie.

15 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów odpaliło nową e-usługę pn. „Twój e-PIT”. Tam też pojawiły się wypełnione deklaracje podatkowe PIT-37 i PIT-38 uzupełnione przez urzędników. Po raz kolejny MF pokazuje, że jest liderem wśród ministerstw jeśli chodzi o tworzenie e-usług faktycznie odpowiadających na nasze zapotrzebowanie. W skrócie – jak to działa? Logujemy się do portalu podatki.gov.pl, gdzie od 15 lutego czeka na nas wypełniony PIT. Założenie twórców jest proste. Polacy nie muszą się martwić o rozliczenie PIT, bo ten jest już gotowy. Niestety, nie zawsze i nie dla wszystkich. Jeśli chcesz możesz wejść do systemu i sprawdzić/zmienić zeznanie lub tradycyjnie złożyć je samemu. Papier od kilku lat odchodzi do lamusa i już rok temu więcej PITów rozliczonych było online niż drogą tradycyjną. W tym roku podatkowym może paść kolejny rekord.

By tradycji stało się zadość – e-usługa w pierwszej dobie funkcjonowania „uklękła” z powodu zbyt dużej ilości chętnych zainteresowanych swoim PIT-em. Przez sporą część piątku Twitter puchł od komentarzy o niemożliwości zalogowania do systemu podatki.gov.pl. To niestety nie wystawia ładnej laurki e-administracji w Polsce, której w kluczowych momentach zainteresowania zdarza się paść z przeciążenia. Szkoda, że tak się stało i tym razem bo Ministerstwo Finansów mogło bardzo mocno przyczynić się do wzrostu popularności e-usług w Polsce. Po danych publikowanych przez Ministerstwa Cyfryzacji i Finansów, myślę że twórcy „Twój e-PIT” mogą i tak otworzyć szampana. Pod koniec pierwszego dnia działania usługi system obsługiwał mniej więcej 500 logowań na sekundę, a 45 tysięcy PITów zostało rozliczonych. W poniedziałek już 400 tysięcy PITów zostało wysłanych. To pokazuje jak duże zainteresowaniem wśród społeczeństwa cieszą się wszelkiego rodzaju udogodnienia związane z uzupełnianiem zeznań podatkowych. Polacy chcą to robić bezboleśnie i szybko. Ten system jest bardzo dobrze przygotowaną odpowiedzią na inne działające na rynku kreatory PITów takie jak np. aplikacja firmy e-file – e-pity pozwalająca na rozliczanie PITów w 5 minut.  (Sprawdzałem i to prawda!).  Nigdy się na nim nie zawiodłem i może dlatego tak niechętnie podchodziłem do e-usługi „Twój e-PIT”.

Świadomy tak dużego zainteresowania usługą zdecydowałem się nawet nie próbować zajrzeć na „Twój e-PIT” w piątek. Zrobiłem to w sobotę rano i muszę przyznać, że naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony. Logować się do usługi można dwojako: Prezentując PESEL, kwotę przychodu z roku 2017 oraz jedną z kwot przychodu z roku 2018. Jest to stosunkowo niewygodny sposób – bo wymaga przeglądania szeregu dokumentów, które każdy z nas przechowuje, czy to na dyskach twardych, czy w wersji papierowej. Na szczęście z odsieczą przychodzi Profil Zaufany (Jak go zdobyć? – Zobacz Tutaj). Po wpisaniu loginu i hasła naszym oczom pojawia się PIT-37, a raczej jego podsumowanie. Prezentacja danych z PITa jest bardzo elegancka i przejrzysta. Strona podzielona jest na sekcje, tak jak w tradycyjnym formularzu PIT. Zaprezentowane też są informacje dotyczące ulg, OPP i konta bankowego, na które przyjdzie zwrot. Jeśli chcesz rozliczyć się z małżonkiem lub dodać kolejne przychody, które mogły nie być wzięte pod uwagę przez urząd – należy dokonać edycji przygotowanego zeznania. Możesz to zrobić przez kliknięcie „edytuj” przy danej sekcji zeznania.

Pobocznym sukcesem pojawienia się usługi „Twój e-PIT” jest fakt, że ilość założonych Profili Zaufanych w piątek wzrosła 9 razy i wyniosła 32625. To duży zastrzyk nowych użytkowników mogących teraz wykorzystywać także inne sprawnie działające e-usługi takie jak np. składanie wniosków o 500+, rejestrowanie nowo narodzonego dziecka oraz zakładać firmę przez internet. Przejrzyj dział „e-administracja” na U24.pl by przeczytać o wszystkich ciekawych e-usługach przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Mówiąc o Profilu Zaufanym nie sposób nie zwrócić uwagi na brak API dla tego rozwiązania. Taki stan rzeczy bardzo utrudnia pracę podmiotów prywatnych nad rozwojem e-usług np. w przypadku aplikacji księgowych.

Twórcy „Twój e-PIT” prezentują e-usługę jako rozwiązanie pozwalające nam kompletnie zapomnieć o PITach. Myślę, że na ten moment jest to opinia mocno przesadzona. Fakt – kara za niewypełnienie PIT-37 i PIT-38 odchodzi w niepamięć, bo jeśli nawet nie zrobimy nic – PIT przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową uznany zostanie za wysłany. Jest to przełom, który jednak ma swoje wady. Jeśli nie zaakceptujemy przygotowanego przez KAS sprawozdania lub sami nie wyślemy e-PITa – zwrot podatku dostaniemy dopiero w czerwcu 2019. Należy pamiętać, że zwrot podatku otrzymuje się maksymalnie 45 dni od złożenia e-PITa. W przypadku złożenia go drogą tradycyjną są to 3 miesiące. Dodatkowo należy pamiętać, że póki co KAS przygotowuje za nas TYLKO PIT-37 i PIT-38. Jeśli jesteś przedsiębiorcą – Twój PIT nie czeka na Ciebie. Wtedy należy rozliczyć się samemu np. przy pomocy sławnego programu e-pity, w którym rozlicza się już 10 milionów Polaków. Sam program e-pity będzie miał także możliwość obsługi Twój e-pit. Więcej na temat nowości w e-pitach przeczytacie Tutaj.

Myślę, że nawet jeśli twoje zarobki opierają się tylko i wyłącznie o PIT-37 i PIT-38, to i tak warto sprawdzić rozliczenie przygotowane przez KAS. Nie zajmie to dużo czasu, a spokój ducha zawsze większy. Kary za nie wysłanie PIT może i nie ma, ale jeśli sami nie zajrzymy do naszego PITa może się okazać, że zapłacimy dużo wyższy podatek lub będziemy czekać na zwrot dużo dłużej. Zawsze mogą się zdarzyć literówki lub jakaś dodatkowa część naszych dochodów nie została przez KAS uwzględniona. Gdy „jedenastek” jest więcej coś mogło się zawieruszyć przez błąd ludzki lub systemu. Warto też wejść na „Twój e-PIT” aby uzupełnić nasze sprawozdanie o przysługujące ulgi  oraz tradycyjnie wybrać wspieraną przez nas Organizację Porządku Publicznego. Ulgi oraz wspierana OPP zaciągnięte zostały z zeszłego rozliczenia, wiec jeśli chcecie coś zmienić – dokonać edycji można online z poziomu przeglądarki. Szybko i wygodnie.

Dlaczego jeszcze warto zweryfikować Twój e-PIT? Przeczytaj na stronie e-pity.pl – Tutaj

e-pity Po prostu

Chcesz skorzystać ze sprawdzonego przez nas programu e-pity?

  • Pobierz darmowy program – Tutaj
  • Rozlicz się online – Tutaj
  • Skorzystaj z aplikacji mobilnych – Tutaj
Share

One thought on “Nowa usługa Twój e-PIT na portalu Podatki.gov.pl Ministerstwa Finansów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.