Nowa wersja ePUAP jeszcze w tym roku?

W ostatnich tygodniach Piotr Czyż, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych przy MAC udzielił wywiadu Serwisowi Samorządowemu PAP. Rozmowa dotyczyła nowej wersji systemu ePUAP, która ma wejść w życie pod koniec roku 2014. Co się zmieni? 

Piotr Czyż mówił, że ma pełną świadomość ogromnej liczby błędów w aktualnej wersji systemu ePUAP. Obywatele i samorządowcy nie chcą korzystać z Profilu Zaufanego, ani z samego portalu. Powodów jest wiele, lecz dyrektor CPI zwraca uwagę na jeden. Brak deklaracji poziomu świadczenia serwisu. Ludzie nie chcą korzystać z czegoś, co posiada tak wiele błędów i niedociągnięć. Nie mają gwarancji, że system będzie dostępny na odpowiednim, zadeklarowanym poziomie. Dodatkowo, Pan Piotr Czyż zwrócił uwagę na problemy systemu z zamykaniem sesji podczas procedury wylogowywania użytkownika oraz niezgodność ze specyfikacją SAML.

Jak widać, system posiada ogromną liczbę błędów na samym poziomie funkcjonalnym. Trudno się dziwić, że ludzie nie chcą z niego korzystać. Na szczęście, Pan Piotr Czyż zapowiada nowe! Nowa wersja ePUAP ma być odpowiedzią na tak długą listę nieobsłużonych błędów portalu. Tak więc możemy spodziewać się, że po wdrożonych zmianach system działać będzie sprawniej. Dodatkowo, sam portal otrzyma zupełnie nową szatę graficzną, która aktualnie jest w fazie przygotowań. Ma być ona bardziej przejrzysta i intuicyjna dla użytkownika.

Trzeba jednak zadać sobie jedno pytanie. Dlaczego najdroższy system polskiej e-administracji nadal nie działa sprawnie? Dyrektor CPI twierdzi, że problemy najczęściej wynikają z nadmiernego obciążenia. W tym roku przy pomocy ePUAP można było po raz pierwszy wysłać sprawozdania budżetowe dla Ministerstwa Finansów. Dlatego też w niektórych okresach obciążenie było większe, przez co występowały problemy. Standardowy ruch w systemie to około 3000 sesji użytkowników/s. System został przygotowany na ruch rzędu 5000/s. Jednak 9 kwietnia nawet to nie wystarczyło. Wtedy ruch przekroczył 9000 sesji/s. Dlatego też, nowa wersja ePUAP zostanie zupełnie inaczej wyskalowana, przez co będzie pojemniejsza.

Ciekawe jest to, że dyrektor CPI sprawdzał na własnej skórze, czy faktycznie codzienne korzystanie z systemu sprawia tak wiele problemów, jak twierdzą użytkownicy. Wniosek z tego badania jest jeden. Obywatele nie kłamią. Dlatego też tak ważne są zmiany, które już niedługo ujrzą światło dzienne.

Pan Piotr Czyż podczas rozmowy wspominał także o pracach związanych z Profilem Zaufanym. Dotyczą one wydzielenia profilu na oddzielną infrastrukturę sprzętową i logiczną. Dzięki temu z tego typu weryfikacji tożsamości będzie można korzystać w większej ilości systemów. Profil Zaufany będzie bezpieczniejszy, szybszy i bardziej niezawodny.

Jak możemy zauważyć zmian szykuję się nam duża liczba. Pytanie, kiedy ujrzą one światło dzienne? Jak twierdzi dyrektor CPI, prace są już na końcowym etapie realizacji. Do lipca dostawcy mają zakończyć pracę. Następnie odbędą się testy wydajności, bezpieczeństwa itp. Potrwają one około 4 miesięcy.

Warto odnotować fakt, że aktualnie trwające prace są konsultowane zarówno z samorządowcami jak i z innymi jednostkami, które chcą włączać się w testy. Cieszy mnie ta współpraca. Dzięki niej uda się zdecydowanie bardziej dostosować finalny produkt do potrzeb poszczególnych grup społecznych.

Dyrektor CPI twierdzi, że najgorsze już za twórcami. Teraz pozostaje trzymać kciuki by udało się dotrzymać ustalonych terminów. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce, by system był uruchomiony w czwartym kwartale tego roku. Czy uda się tego dokonać? Miejmy nadzieję!

Na koniec rozmowy dyrektor CPI zapowiedział, że duża część zgłaszanych przez samorządy, czy użytkowników problemów nie zostanie już poprawiona, do momentu wdrożenia nowej wersji systemu. MAC nie chce ładować kolejnych tysięcy złotych w modyfikacje systemu, który za chwilę zostanie zastąpiony lepszą wersją. Czy to może oznaczać, że system faktycznie oznaczać będzie zupełnie nową erę dla e-administracji? Nowy początek? Miejmy nadzieję!

Pełen wywiad z dyrektorem CPI znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.