Nowelizacja Ustawy o Informatyzacji

Promowanie Profilu Zaufanego, łatwiejszy doń dostęp, wymuszenie równych standardów na urzędach dotyczących ESP, a także konieczność ich obsługiwania. To tylko kilka zmian, które mają wejść w życie wraz z nowelizacją ustawy o informatyzacji. Dnia 6.12.13 sejm przyjął ją. U24.pl prześwietla ją i sprawdza co się zmieni.

Piątek 6.12.13 to dzień, który mocno zbliżył Polskę do e-administracji. Sejm przyjął nowelizację ustawy o informatyzacji. Ma ona nie tylko pozwolić na wdrożenie nowych e-usług ale także ułatwić komunikację urzędy – obywatele. Co dokładnie zmienia nowelizacja?

Profil Zaufany – bliżej użytkownika

Nowelizacja ustawy o informatyzacji ma zmniejszyć konieczną ilość wizyt w urzędzie do minimum. Profil Zaufany, choć mało rozpowszechniony działa już na platformie ePUAP. Niestety, żeby go założyć musimy udać się do odpowiedniego urzędu w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Jak dobrze wiemy, niektórzy obywatele mają takie miejsca bardzo daleko od swojego domu. To z kolei może zniechęcać ich do zakładania profilu. Teraz ma to się zmienić. Dzięki nowelizacji potwierdzić swoją tożsamość będzie można także w bankach czy w placówkach Poczty Polskiej.

Moim zdaniem jest do dobre rozwiązanie, które zachęci obywateli do zakładania PZ. Sam jestem tego przykładem. Mój grafik jest dość napięty. Od wielu tygodni próbuje znaleźć chwilę by udać się do urzędu i stworzyć sobie Profil Zaufany. Dodatkowo, nie mieszkam w dużym mieście, dlatego zmuszony będę do dojechania na miejsce. Pochłonie to sporo cennego czasu. Gdy Profil będzie można również potwierdzić w bankach czy na poczcie, umożliwi to mi łatwiejsze załatwienie tej sprawy.

MAC tłumaczy nam, że pracę nad ePUAPem trwają. Dotyczą one nie tylko ergonomii ale także wdrażania nowych e-usług. Im więcej jest ich na tej platformie, tym większy powstanie popyt na Profil Zaufany. Dodatkowo, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce by coraz więcej podmiotów udostępniało swoje usługi drogą elektroniczną za pomocą ePUAP.

 

Jednolite Skrzynki Podawcze!

Nowelizacja ustawy ma sprawić, że każdy urząd będzie miał obowiązek posługiwania się elektronicznymi skrzynkami podawczymi. Będą one miały mieć dodatkowo jeden standard. Dziś, każdy urząd tworzy ESP wg własnej wiedzy, co często tworzy problem na poziomie funkcjonalności oraz ergonomii. Teraz ma to się zmienić.

To co bardzo istotne dla sprawnie działającej e-administracji, to jeden standard dla dokumentów elektronicznych. Dotychczas było tak, że właściwie każdy urząd miał inny druczek i inny wzór formularzy. Dzięki nowelizacji ustawy ma się to zmienić. Każdy urząd będzie musiał zgłaszać wzory dokumentów do centralnego repozytorium a także udostępniać je drogą elektroniczną. Każdy formularz, który nie zachowuje standardów będzie automatycznie usuwany z ePUAPu. Ma to zwiększyć przejrzystość i nie wprowadzać w błąd użytkowników.

 

Łatwiejsza i pełnoprawna e-komunikacja

MAC zapewnia, że dzięki nowelizacji każdy obywatel będzie miał prawo zainicjować rozmowę z urzędem drogą elektroniczną. Jeśli tak się stanie, urząd zmuszony będzie do odpowiedzi za pomocą tego samego medium. Tym samym postawiony zostanie znak równości między wersją papierową formularza a jego elektronicznym odpowiednikiem.

Sprawniejszy e-Sąd

Zmiany w ustawie mają usprawnić postępowanie administracyjne. MAC planuje wprowadzić formę e-dokumentu przy udzielaniu pełnomocnictwa, składaniu zeznań, adnotacjach czy wezwaniach na rozprawę.
Dodatkowo, udostępniane będą w postaci skanów kopie dokumentów, których poprawność gwarantowana będzie za pomocą Profilu Zaufanego. To, co najciekawsze to umożliwienie wglądu do spraw za pomocą komputerów. Widać, że MAC mocno stara się by zdepapieryzować polskie urzędy. Miejmy nadzieję, że to się uda.

Ta nowelizacja ustawy z roku 2005 może mocno zbliżyć Polaków do sprawnej e-administracji. Trzymamy kciuki!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.