Nowy ePUAP… Światełko w tunelu?

Nowy ePUAP to krok w dobrą stronę? Wygląda na to, że zainteresowanie nową odsłoną portalu zwiększa się coraz bardziej. System działa sprawniej, jest przejrzysty i bardziej zrozumiały dla użytkownika. Niestety wciąż ma on problemy z wydajnością. Czy kierunek ciągłego reanimowania starego systemu jest dobry? Może warto zbudować coś od nowa bez popełniania tych samych błędów? 

Dużo czasu już minęło od wprowadzenia nowej wersji ePUAP przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Przyznam się szczerze, że w związku z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych nie miałem specjalnie czasu się jej przyjrzeć ani poczytać o efektach tego wdrożenia. Nie miałem czasu na próbę poszukania odpowiedzi na ciągle nurtujące pytanie zainteresowanych tematyką e-administracji… Czy ePUAP należy wyrzucić do kosza i przestać pompować w niego kolejne miliony…? Czy należy zacząć od początku, czy reanimować przestarzały system? Tak jak dotychczas byłem zwolennikiem pierwszego rozwiązania, tak ePUAP2 wprowadzony z tak dużym poślizgiem pokazał mi, że może to nie jest jedyna droga do dobrze działającej e-administracji.

Muszę przyznać, że gdy korzystałem pierwszy raz z nowej platformy ePUAP załatwiając sobie dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zameldowania (Więcej Tutaj) moje wrażenia były zaskakująco dobre. Sprawę znalazłem w specjalnie przygotowanej kategorii z dokumentami dotyczącymi wyborów, wniosek uzupełniłem online i wysłałem go na odpowiednią Elektroniczną Skrzynkę Podawczą bez większych problemów. Otrzymałem też UPP w ramach odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że dopisać się do spisu wyborców próbowałem już podczas wyborów prezydenckich. Wtedy mój wniosek wysłany przez pismo ogólne, został odrzucony. Tym razem tak nie było. Jedynym problemem, który bardziej związany jest z procedurą niż z samym ePUAP to brak jakiegokolwiek poinformowania petenta, że sprawa została rozpatrzona (pozytywnie/negatywnie). Żeby upewnić się że moje pismo zostało rozpatrzone musiałem zadzwonić do urzędu. Tam nie usłyszałem konkretnej odpowiedzi tylko zapewnienie: „Jeśli wysłał pan wniosek, to na pewno został pan do spisu dopisany”. I znów nie jest tak kolorowo jak być powinno. Znów obywatel korzystający z e-usługi musi się martwić o swój wniosek i wydzwaniać by się upewnić o jego losie. Petent załatwiający sprawę w sposób tradycyjny takich problemów nie ma.

Na konferencji towarzyszącej otwarciu nowej wersji ePUAP dowiedzieliśmy się z ust Ministra Halickiego, że naprawa „serca polskiej e-administracji” to proces etapowy, nie rewolucyjny. Implementacja nowego systemu dała nam dużo tańszą, bardziej nowoczesną i wydajną platformę. Czy tak jest? Każdy z Was musi ocenić we własnym zakresie. Sam mogę powiedzieć, że tak. Zrobiliśmy krok w dobrą stronę. Tak. Interfejs jest dużo bardziej przejrzysty i nowoczesny. Tak. Proces załatwiania sprawy jest szybszy i przyjemniejszy. Jednak dochodzą do mnie głosy od pracowników administracji państwowej i z własnego doświadczenia  powiedzieć mogę, że ePUAP wciąż jest raczej średnio wydajny. Nie wszystkie problemy jednak zostały naprawione. System wciąż jest ociężały i czasami ma problemy z załadowaniem się. Kilkukrotnie miałem problem z samym zalogowaniem się na ePUAP.

Liczby jednak nie kłamią. Minister Halicki poinformował na konferencji, że zainteresowanie zmienioną i unowocześnioną platformą wzrosło trzykrotnie. Dziennie, liczba zakładanych Profili Zaufanych wzrosła z 400 do 1200. Spory skok. Warto wspomnieć, że aktualnie ponad 1 milion Polaków korzysta z ePUAP, a założonych jest 500 tysięcy Profilów Zaufanych. Z badań MAC wynika, że liczba PZ miesięcznie wzrasta o 15 tysięcy. Liczby te nie zachwycają, jednak można zauważyć ciągłą tendencje wzrostową. To cieszy.

Wraz ze wzrostem zainteresowania portalem i profilem rośnie też liczba miejsc gdzie takowy, darmowy e-podpis można potwierdzić. W ciągu najbliższych miesięcy Poczta Polska uruchomi aż kilkaset kolejnych punktów. Teraz takich punktów jest już ponad 1100. Dokładną listę punktów znajdziecie Tutaj.

Czy idziemy w dobrym kierunku i w końcu nasza e-administracja będzie działać sprawnie a korzystających z niej Polaków będzie dużo? Poddaje to pytanie pod dyskusję.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.