MAC: Nowy pomysł na JST

MAC wprowadza w życie swój kolejny projekt. „Barometr rozwoju instytucjonalnego JST” będzie badaniem przeprowadzonym w jednostkach samorządu terytorialnego. W ten sposób uda określić się słabe, oraz mocne strony w pracy urzędów. Pozwoli to nam lepiej rozporządzić środkami unijnymi na lata 2014-2020. Każdy pracownik otrzyma anonimową ankietę, która pomoże ocenić pracę, efektywność  oraz jakość usług dostarczanych przez urzędy w Polsce. 

 

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie odpoczywa! Właśnie rusza kolejny pilotażowy projekt. „Barometr rozwoju instytucjonalnego JST” to nowy pomysł na to, jak polepszyć pracę urzędników.
Pewne jest to, że w ostatnich latach wiele się zmieniło w pracy administracji publicznej. W życie weszło sporo ciekawych rozwiązań udoskonalających funkcjonowanie urzędów. W  miastach wojewódzkich praktycznie z dnia na dzień praca urzędników zmienia się na lepsze. Sytuacja gorzej się ma w drobniejszych, mniejszych regionach kraju.

Dane wskazują, że w ponad  50% jednostek samorządu terytorialnego w kraju wprowadzono rozwiązania pozytywnie wpływające jakość pracy. Wszystko dzięki środkom z programu operacyjnego „Kapitał Ludzki”. Usprawniono zarządzanie poszczególnymi urzędami, zwiększano kwalifikacje pracowników oraz wdrażano nowe technologię.
Jedno pytanie ciśnie mi się na usta: Szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta?
Optymista powie, że aż co drugi urząd w Polsce przeszedł pozytywne zmiany. Pesymista: Dlaczego tak mało? Ja jestem realistą i widzę w jakim kierunku prowadzi nas ta droga. Czuję,  że 50% to dopiero początek.

Pamiętajmy, że proces doskonalenia i codzienny wysiłek wkładany przez kierowników placówek nie musi przynosić efektów od razu lub przynosi je, ale my ich nie dostrzegamy. Dlaczego tak jest? Z miesiąca na miesiąc poprawia się efektywność i jakość usług oferowanych przez JST, ale te zmiany nie zawsze są na tyle silne by dostrzec je w skali całego kraju. Przykładowo, w Mieście X wprowadzono właśnie nowe rozporządzenie dotyczące nowych usług wykonywanych za pomocą komputera. Świetnie! Mieszkańcy danego miasta mogą świętować. Niestety, mieszkańcy miejscowości Y nie dowiedzą się o tym bo ich ta zmiana nie dotyczy.
Musimy jednak pamiętać, że suma małych jednostkowych kroków, to  jeden wielki skok. Dostrzeżemy te zmiany wszyscy, o ile uda nam się spojrzeć na nie z szerszej perspektywy.

By zebrać te wszystkie osiągnięcia samorządów, MAC wpadł na pomysł „Barometru”.
Celem tego projektu jest oszacowanie stanu rozwoju instytucjonalnego polskiej administracji. W ten sposób uda określić się słabe, oraz mocne strony JST w skali kraju. Jest to bardzo dobry pomysł ministra Boniego. Jest to idealny moment na takie badanie, ponieważ musimy zastanowić się na co dokładnie rozdane zostaną środki europejskie na lata 2014-2020. Ten projekt może w tym pomóc.
Badanie przeprowadzane jest przez firmę PSDB sp. Z.o.o. i trwa do końca października.
Ma ono charakter pogłębiony, czyli będzie miało formę indywidualnej, anonimowej ankiety. To rozwiązanie może sprawić, że urzędnicy chętniej będą wypowiadać się  na temat ich pracy, problemów i usprawnień. Każdy pracownik będzie miał wpływ na przyszłość urzędów w Polsce.

Ankieta wraz z pogłębionym opisem założeń badawczych dostępna jest na stronie www.badaniemac.pl. Wyniki tej analizy w postaci raportu będziemy mogli obejrzeć pod koniec grudnia bieżącego roku.

Share