Ochrona Prywatności w Internecie

Broszura przygotowana przez MAC dotyczy ochrony prywatności w Internecie. Unia Europejska aktualnie pracuje nad nowym prawem, które ma działać we wszystkich krajach członkowskich. Ma ona ujednolicić regulacje dotyczące prywatności w Internecie. Zmiana prawa jest konieczna, przy tak dynamicznym rozwoju Internetu i e-administracji w Unii Europejskiej

 

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało specjalną broszurę, która dotyczy prywatności w Internecie. U24.pl czyta, analizuję i przedstawia Wam podsumowanie. Publikacja dotyczy tego co dzieję się z informacjami o nas w Internecie, oraz jak możemy dbać o swoją prywatność.

Kilka lat temu w Polsce wybuchła panika związana z podpisywanym przez nasz rząd dokumentem ACTA. W głównej mierze spowodowana ona była dezinformacją. Obywatele nie wiedzieli konkretnie czego dotyczy dokument oraz co zmieni się po jego podpisaniu. Rząd rozpoczął wtedy szereg spotkań dotyczących samego ACTA ale i prywatności w Internecie. Dzięki naszej determinacji na posiedzeniu Rady Europejskiej w październiku ubiegłego roku ustalono, że trzeba jak najszybciej zakończyć prace nad nowym prawem dotyczącym prywatności. W ten sposób Polska stała się liderem w pracach nad nowym prawem dotyczącym prywatności obywateli w Internecie.

Dlaczego to tak ważny temat w dzisiejszych czasach? Rozwój nowych technologii i mediów jest bardzo dynamiczny. Nasz świat zmienia się z godziny na godzinę. Ludzie coraz więcej rzeczy załatwiają przez Internet, coraz częściej w ten właśnie sposób nawiązują nowe znajomości i pracują. Mogą oni też zdobywać wiedzę na tematy, które ich interesują. Mamy coraz lepszy i łatwiejszy dostęp do informacji, ale tym samym świat ma więcej informacji o nas.

Ludzie korzystający z Internetu praktycznie wszędzie zostawiają informację o sobie. Często robią to nieświadomie. Oczywiście takie „szpiegowanie” nas ma dobre i złe strony. Z jednej strony przedsiębiorstwa mogą dostosowywać wyświetlane reklamy czy treści pod indywidualną jednostkę. Wystarczy, że wyszukamy kilka razy frazę „Perfumy”, a już reklamy będą nas informować o najróżniejszych ofertach związanych z tym aspektem. To oczywiście tylko przykład. Warto także zauważyć, że personalizacja Internetu stale się rozwija.

MAC zwraca uwagę na to, że informacje o nas stały się pewnego rodzaju walutą w Internecie. Coraz więcej ludzi korzysta z serwisów społecznościowych. Jest to wygodny sposób na komunikację i szukanie nowych znajomości. Jednak z każdym kolejnym „lajkiem” coraz więcej informacji o nas ląduje w bazach danych. Portale społecznościowe wiedzą co lubisz, co cię interesuje, ma informację o twoich znajomych oraz o położeniu. To samo dotyczy płatności elektronicznych czy kart miejskich.

Coraz więcej miejsc w sieci gromadzi coraz więcej danych o nas, co może polepszyć ich usługi i wprowadzić indywidualizację ofert. W tym momencie pojawia się jedno pytanie. Mianowicie, jakie jest prawo dotyczące używania naszych danych? Odpowiedzią są odpowiednie regulacje prawne dotyczące prywatności i danych osobowych. Niestety, prawo to zostało spisane w czasach gdy Internet nie był aż tak rozpowszechniony.  Dlatego też konieczne są zmiany w tym zakresie.

Unia Europejska pracuje właśnie nad nowym prawem dotyczącym naszej prywatności. W założeniu ma powstać jeden akt, który obowiązywać będzie we wszystkich krajach członkowskich UE. Takie podejście znacznie usprawni życie obywateli wszystkich krajów, które należą do wspólnoty. Każdy z nas będzie miał te same prawa co zniweluje różnice, problemy i konflikty.

Prywatność w Internecie oraz świadomość obywateli jest dla e-administracji bardzo ważna, ponieważ bez obywatelskiego zaufania do Internetu nie można wdrażać nowych rozwiązań. Unijna reforma ma w tym pomóc. Obywatele UE mają być lepiej poinformowani o swoich prawach oraz o bezpieczeństwie ich danych w sieci. Zmiana regulacji prawnych w tym zakresie może być także impulsem dla rozwoju gospodarki co z kolei wiąże się z nowymi miejscami pracy dla obywateli. Zwiększenie nacisku na personalizację usług i reklam w Internecie sprawi, że każdy z nas będzie jeszcze szybciej znajdywał to co go interesuje i to co jest mu w tym momencie najbardziej potrzebne.

Jak widzimy, rozwijając Internet i inne nowe technologie nie możemy zapominać o prawie z nim związanym. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom oraz informowanie ich o zagrożeniach ale i o zaletach nowych rozwiązań. Sam jestem dużym optymistą w tym zakresie. Mocno interesuję się i obserwuję rozwój Internetu Rzeczy oraz personalizacji e-usług. Trzymam za te rozwiązania kciuki i wiem że chętnie będę z nich korzystał. Jestem przekonany, że ilość niebezpieczeństw w stosunku do zalet personalizacji świata cyfrowego jest znikoma.

Całą broszurę przygotowaną przez MAC znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.