Od 2018 roku zameldować się będzie można online!

Od 2018 roku możliwe ma być meldowanie się drogą elektroniczną, przy pomocy e-usługi. Bez konieczności nawet jednej wizyty w urzędzie. MSWiA chce ułatwić nieuchylany jednak obowiązek meldunkowy.

Przeglądając artykuły w internecie natrafiłem na informacje o uchyleniu przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego. Nie byłoby w tym nic, gdyby nie fakt że MSWiA zapowiedziało również, że od 2018 roku będzie możliwość zameldowania się przy pomocy e-usługi. To spore ułatwienie. Takie zmiany mają być wprowadzone dzięki noweli ustawy o ewidencji ludności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że z racji tego iż obowiązek meldunkowy pozostanie, to trzeba go jak najmocniej uprościć. Wykorzystanie Internetu i nowych technologii oraz  stworzenie (działającej) e-usługi jest tu oczywistym rozwiązaniem. MSWiA chce, by obywatele nie musieli w tej sprawie pojawiać się w urzędzie. Wszystko załatwią przez internet. W jaki sposób? Trudno powiedzieć. Zapewne potrzebny będzie Profil Zaufany. e-Usługa dostarczona będzie albo przez tworzoną właśnie przez Rząd „bramę” albo ePUAP. Mam nadzieję, że we wszystkich urzędach zajmujących się sprawami meldunkowymi procedura i e-usługa będą wyglądać tak samo prosto i schludnie.

Oczywiście, należy pamiętać powtarzane jak mantra sugestie specjalistów, by nie cyfryzować bałaganu. Nie można przenosić druków i formularzy do cyfrowego świata w stosunku 1:1. Należy je jak najmocniej uprościć i uporządkować. Ministerstwo zapowiada więc, że formularze meldunkowe pozwalające na pobyt stały zostaną zmienione w taki sposób, by jednocześnie było możliwe wymeldowanie z pobytu czasowego. Analogiczne modyfikacje dotyczyć będą druku przejścia z pobytu stałego na czasowy. Brawa dla MSWiA.

Trzymam mocno kciuki za to by faktycznie od 2018 roku wdrożona została e-usługa pozwalająca na meldowanie się bez konieczności pojawiania się w urzędzie!

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.