Odpis aktu stanu cywilnego załatwisz szybciej dzięki nowym rozwiązaniom!

Już teraz możemy drogą elektroniczną składać wniosek o odpis aktu stanu cywilnego. Nie we wszystkich urzędach ten proces przechodzi jednak bez komplikacji. W większych miastach obywatele czekają na odpisy w długich kolejkach? Jak temu zaradzić? Ruszył pilotaż nowego rozwiązania!

Jak to jest z tymi aktami stanu cywilnego? Nie tak dawno temu pisałem dla Was o załatwianiu odpisu aktu cywilnego (aktu urodzenia – więcej Tutaj) drogą elektroniczną. Cała procedura przebiegła sprawnie i zdecydowanie szybciej niż się spodziewałem. Złożyłem wniosek przez Internet, a dokument urząd wysłał mi pocztą dosłownie po chwili. Nie we wszystkich miastach jest jednak tak kolorowo, co wykazała inspekcja Najwyższej Izby Kontroli. Jak się okazuje z racji braku możliwości masowego migrowania w największych urzędach pojawiły się gigantyczne kolejki osób oczekujących na wydanie odpisu aktu stanu cywilnego. Ministerstwo Cyfryzacji ma nad czym pracować i już działania naprawcze zostały podjęte.

Pod koniec czerwca po raz pierwszy w urzędach biorących udział w pilotażu przesłano dane do Systemu Rejestrów Państwowych przy pomocy usługi masowej migracji. Dzięki niej ma udać się rozładować kolejki osób oczekujących na odpisy aktu stanu cywilnego. Pilotaż na ten moment trwa w dwóch miastach. Są nimi Częstochowa oraz Nowa Sól. Pierwsze wyniki badania są bardzo obiecujące i wskazują na to, że Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało w pełni działające narzędzie do migracji. COI wraz ze wsparciem z wyżej wspomnianych miast przygotowało bardzo interesujące rozwiązanie, które już wkrótce może zacząć działać we wszystkich urzędach w kraju.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Pilotaż dotyczy na razie pierwszego etapu projektu masowej migracji. W drugim etapie planowane jest dodatkowo umożliwienie cyfrowego podpisywania przez kierowników USC całych paczek aktów, choć oczywiście każdy akt będący elementem większej paczki i tak będzie musiał być sprawdzony pod kątem zgodności danych”.

Kto wie, być może już niedługo kolejki oczekujących na odpisy aktów stanu cywilnego skrócą się? Trzymam za to mocno kciuki!

Zobaczcie jak załatwić odpis aktu stanu cywilnego drogą elektroniczną – Tutaj!

Więcej informacji tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.