Pierwszy rok e-dowodu osobistego

Nowy e-Dowód osobisty jest coraz bardziej popularny w Polsce! Tylko przez rok do urzędów trafiło ponad 3 miliony wniosków o nowy e-Dowód. Z pewnością byłoby ich dużo więcej, gdyby warstwa elektroniczna pozwalała na nieco więcej. Na to musimy jeszcze jednak poczekać.   

Dokładnie rok temu w marcu ruszył projekt e-Dowodu osobistego w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji świętuje roczek nowego dowodu, którego również sam jestem szczęśliwym posiadaczem. Muszę przyznać, że jest się czym chwalić, bo cały proces składania wniosku o e-Dowód jest banalnie prosty. W swoim portfelu nowy e-Dowód ma już prawie trzy miliony Polaków.

Jaka jest różnica między dowodem wydawanym rok temu, a tym wydawanym przez ostatni rok? Te drugie posiadają warstwę elektroniczną, która pozwala na identyfikację naszej osoby w sposób elektroniczny. Każdy e-dowód posiada odpowiedni chip, przy pomocy którego Polacy mogą kontaktować się elektronicznie z administracją publiczną. Ale nie tylko! e-Dowody przydają się na lotniskach, gdzie można przy pomocy takich dowodów korzystać z elektronicznych bramek. W samych urzędach również obsługujący nas urzędnicy mogą wykorzystać warstwę elektroniczną, by zapoznać się z naszymi danymi osobowymi. Warto wspomnieć, że eDowód osobisty jest też nowym sposobem na logowanie się do ePUAP. Niestety, by skorzystać z tego sposobu rejestracji potrzebne nam jest oprzyrządowanie – czytnik NFC – wart około 200 zł. Tak więc przysłowiowy Kowalski nie zdecyduje się na zakup dodatkowego sprzętu. Pozostaje mu Profil Zaufany. Szkoda. Wg mnie to strzał w stopę Ministerstwa Cyfryzacji. eDowód osobisty mógł być przełomem dla polskiej e-administracji. Każdy Polak miałby w swoim portfelu narzędzie do potwierdzania tożsamości online i w sposób tradycyjny. Tak się jednak nie stało.

Wymiana starych dowodów osobistych na e-dowody nie jest obowiązkowa, a mimo to Polacy specjalnie wymieniają swoje stare dokumenty na nowe. Przez ostatni rok do urzędów trafiło przeszło 3 miliony wniosków o zmianę dowodu na nowy. Kto najchętniej zmienia stary dowód na  ten „e”? Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji – są to najczęściej kobiety: „Szczególnie te w wieku 31-50 lat (219 290 aktywacji). Panie w wieku 18-30 lat dokonały 211 540 aktywacji. Jeśli chodzi o Panów pomiędzy 31 a 50 rokiem, to 207 350 z nich korzysta z warstwy elektronicznej e-dowodu. Młodsi (18-30 lat) dokonali 202 230 aktywacji”. Mieszkańcy dolnego śląska są zdecydowanym liderem jeśli chodzi o wysłanie wniosków o nowy dowód osobisty. Choć niewiele gorsze wyniki ma województwo mazowieckie, lubuskie i zachodniopomorskie.

Pamiętaj, że nie ma obowiązku zmiany dowodu na nowy przed terminem ważności Twojego aktualnego dokumentu. Jeśli jednak chcesz zdobyć swój e-Dowód osobisty wcześniej… Nie ma sprawy! Możesz wszystko załatwić nie wychodząc z domu. Proces jest szybki i łatwy! Wystarczy mieć Profil Zaufany. Sam w ostatnich miesiącach przechodziłem ten proces i sama procedura zajęła mi zaledwie kilka minut. Zobaczcie sami mój artykuł z cyklu „Moje Przygody”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.