Pilotaż mLegitymacji w Polsce. Już niedługo!

Zapomnij o papierowych legitymacjach i o „Zbieraniu pokemonów” na studiach. Rusza pilotaż mobilnej wersji legitymacji uczniowskiej i studenckiej! Szybciej, sprawniej i wygodniej! 

Pamiętam czasy, gdy chodziłem do szkoły podstawowej. Pamiętam moment, gdy dostałem swoją pierwszą legitymacje szkolną. Różowy papier z przyklejonym lub przypiętym zszywaczem zdjęciem, a na odwrocie miejsce na sześć stempli, które uczeń zdobywa za przejście na kolejny etap edukacji. Pamiętam, gdy raz zamoczyłem swoją biedną legitymację, wszystkie dane się rozmazały a sam musiałem wyrabiać nową. Był to koszt, a poza tym miałem problem z korzystaniem ze zniżek szkolnych w komunikacji miejskiej etc. Pamiętam też hasło „Zbieram Pokemony”, które towarzyszyło moim znajomym na studiach. Każda naklejka – każdy semestr, był kolejnym „Pokemonem” w kolekcji. Czyżby te czasy odchodziły do lamusa?

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi testy zupełnie nowego rozwiązania, które ma zdecydowanie usprawnić i uprzyjemnić korzystanie z legitymacji szkolnych na etapie szkół podstawowych, liceum oraz na studiach. Jak będzie w niedalekiej przyszłości wyglądać taki dokument? Tak jak Twój smartfon. To na nim będziemy prezentować ten dokument. mLegitymacja póki co w lipcu przechodziła pierwsze testy, a we wrześniu ruszyć ma pilotaż.

Legitymacja prezentowana przy pomocy telefonu komórkowego w dużym stopniu może usprawnić życie każdego młodego Polaka. Dlaczego? Odpowiedź nasuwa się sama. Ile razy zapomnieliśmy podczas okresu szkolnego legitymacji, a ile razy zapomnieliśmy zabrać naszego smartfona. Przeniesienie tego dokumentu do naszego telefonu to rozwiązanie sensowne. Przyda się każdemu dziecku i studentowi, który korzysta z komunikacji miejskiej, pociągów, chodzi do kina, je na mieście, czy chodzi do biblioteki. Wszędzie tam, gdzie okazać trzeba swoją legitymacje by potwierdzić swoją tożsamość lub prawo do zniżki przyda się nam smartfon. Oczywiście, rozwiązanie przynajmniej narazie nie może wyprzeć tradycyjnych legitymacji, choć będą one równoprawne. Należy pamiętać, że nie każde dziecko posiada smartfon. Niemniej, procent studentów posiadających przynajmniej jedno urządzenie tego typu jest dużo większy. Myślę, że na tym etapie edukacji można dużo śmielej wprowadzić mLegitymacje.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji w artykule z lipca: „Rozwiązanie jest weryfikowane na ograniczonej liczbie uczniów i studentów w oparciu o dane testowe. Zebrane uwagi zostaną wykorzystane na etapie pilotażu, który jest planowany od września tego roku. Do tego czasu planowane jest dostosowanie rozwiązań legislacyjnych. Na obecnym etapie nie jest planowane zastąpienie tradycyjnych legitymacji wersją elektroniczną – oba rozwiązania będą funkcjonować równolegle.

W Siedlcach w projekt zaangażowane są dwie szkoły (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3) oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Resort cyfryzacji podjął również współpracę z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w podwarszawskim Halinowie”.

mDokument dla uczniów szkół to bardzo dobry pomysł. Wygoda uczniów z pewnością wzrośnie. Pamiętam, gdy na mojej uczelni wyparty został przez nową technologię indeks ocen. Bolało, że nie będę miał w pewnym sensie pamiątki po tym rozdziale mojego życia, a wszystkie moje oceny będą zapisywane w indeksie elektronicznym. Niemniej, sprawdzało się to dużo lepiej niż papierowe wersje tego dokumentu. Oszczędziłem wiele godzin w kolejkach, by uzupełnić wszystkie oceny. mLegitymacja to kolejny etap projektu wdrożonego przez Ministerstwo Cyfryzacji pod nazwą mDokumenty. Więcej na temat tej idei przeczytacie na naszej stronie Tutaj.

Trzymamy kciuki za to rozwiązanie, więcej informacji na temat mLegitymacji znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.