PKO BP zaczyna przygodę z e-Administracją

Bank PKO BP podpisał z ZUS porozumienie, na mocy którego będzie można ze strony internetowej bankowości PKO przelogować się bezpośrednio do PUE ZUS i korzystać z zamieszczonych tam usług elektronicznych. To krok w bardzo dobrym kierunku. 

Jakiś czas temu pisałem dla Was na temat możliwości składania e-wniosków w związku z projektem „500 plus” na dziecko. Więcej informacji tutaj. Wtedy w planach Minister Cyfryzacji było wykorzystanie banków do składania elektronicznych wniosków o wzięcie udziału w programie 500 plus. Teraz stało się to faktem. PKO BP oraz ZUS podpisały porozumienie, na którego mocy obywatele będą mogli uwierzytelniać swoją osobę przy zakładaniu konta na PUE ZUS. W mojej ocenie jest to milowy krok nie tylko dla projektu „500 Plus” ale też dla e-administracji w ogóle. Z bankowości elektronicznej korzysta w Polsce zdecydowanie więcej osób, niż np. z Profilu Zaufanego. Dla przykładu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji przeczytać możemy, że z bankowości internetowej PKO BP korzysta aktywnie 3,5 miliona Polaków. Możliwość potwierdzenia swojej tożsamości przy załatwianiu spraw elektronicznie via portal bankowości to strzał w dziesiątkę.

Jaki jest najczęstszy problem Polaka, który pierwszy raz styka się z e-Administracją? Często mówi on: „Cooo? Żeby załatwić moją sprawę muszę posiadać Profil Zaufany, po który muszę udać się do urzędu? To już wolę załatwić to tradycyjnie”. Możliwość potwierdzenia tożsamości przy zakładaniu konta na PUE ZUS dzięki bankowości elektronicznej zniweluje ten problem w większości przypadków. Sporo ludzi korzysta z elektronicznej bankowości. Myślę, że w krótce inni duzi gracze na tym rynku także podpiszą podobne porozumienia. EDIT: Na Stronie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy: „Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pośrednictwem 18 banków”. Podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Pełna lista banków: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA, Smart Bank, ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA.

Na spotkaniu zorganizowanym w Ministerstwie Cyfryzacji Anna Streżyńska mówiła: „mamy bardzo ważne wydarzenie, które zaczyna proces przygotowywania kanałów elektronicznych do składania wniosków o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus”. To kanały bankowe oraz PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To wydarzenie pokazuje, że te dwa kanały są już prawie gotowe do wykorzystania i będą stanowiły główny kanał składania wniosków drogą elektroniczną”.

To porozumienie pozwoliło przekroczyć pewien kamień milowy. W końcu przedstawiciel bankowości zostaje na tak dużą skalę wykorzystany w tworzeniu e-administracji. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:  „porozumienie pozwoli, by z poziomu serwisu bankowego można było założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u i korzystać z udostępnionych tam usług, na przykład sprawdzić informacje o zgromadzonym kapitale początkowym i o perspektywach emerytalnych”.

Być może to pierwszy krok, który został poczyniony do tego by znaleźć alternatywę dla Profilu Zaufanego. Być może to krok w kierunku znalezienia czegoś, co będzie bardziej przyjazne dla Polaków i pozwoli na szybsze rozwijanie się e-administracji w Polsce? Mocno w to wierzę i trzymam za to kciuki.

Chciałbym móc z jednego miejsca w sieci zarządzać swoimi pieniędzmi oraz sprawami administracyjnymi. Chciałbym mieć możliwość potwierdzenia swojej tożsamości na portalach państwowych przy pomocy ID oraz hasła do bankowości elektronicznej. Mogłoby to zachęcić Polaków do korzystania z e-Usług. Jak zapewnia Radosław Stępień, Wiceprezes ZUS już od połowy kwietnia klienci PKO Banku Polskiego będą mogli przelogowywać się bezpośrednio z konta bankowego na konto PUE ZUS. Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO BP poinformował także, że: „bank od lat angażuje się w budowę gospodarki cyfrowej. Z bankowości internetowej PKO Banku Polskiego korzysta już aktywnie około 3,5 mln Polaków. Kolejnym etapem jest włączenie się banku w projekt tworzenia e-państwa i e-administracji”.

Jeśli to delikatna zapowiedź szerzej zakrojonej akcji ze strony PKO BP i Ministerstwa Cyfryzacji, to już zacieram ręce 🙂

Więcej informacji Tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.