pl.ID – Dowód osobisty Online?

MSW otworzyło nowy portal obywatel.gov.pl i tym samym otworzyła po raz kolejny projekt pl.ID. Ma on zostać wdrożony do 01.01.2015. Celem systemu nie będzie jednak e-Dowód a Scentralizowany System Rejestrów. Ma on usprawnić prace urzędników a obywatelom zmniejszyć ilość wizyt w urzędzie do zbędnego minimum. Czy to się uda?

Nie tak dawno temu informowałem Was na łamach U24.pl, że MAC wyprowadziło na prostą kilka ciekawych projektów informatycznych (Po więcej zajrzyj Tutaj), a już dziś wiadomo o nowym otwarciu dla pl.ID.
Nie sądziłem, że wypowiedzi Ministra MAC tak szybko wejdą w życie.

Trochę historii, faktów i mitów

O projekcie pl.ID wiadomo już od dłuższego czasu. Miał on wejść w życie w 2011 roku. Jego celem miało być ułatwienie obywatelom potwierdzania tożsamości w sieci przy pomocy tzw. e-dowodu. Niestety, pomysł podupadł i zszedł na dalszy plan. MAC przekładało datę premiery wiele razy ciągle obiecując, że doń dojdzie.
Przez chwilę oferowano nam nawet wdrożenie biometryki do dowodów. Niestety, Ministerstwo wylało nam kubeł zimnej wody na głowę, gdy okazało się że pl.Id może nawet nie być wdrożony. Przyczyną miała być utrata unijnych dotacji.

Wszyscy rozmawiali o tym projekcie, wszyscy przekazywali sobie fakty i pogłoski dotyczące e-dowodu. Niestety ciągle nikt z Ministerstwa nie potwierdzał ani nie zaprzeczał informacjom, które krążyły po sieci i konferencjach.
Prawdą jest, że przydałby się Polakom jeden jedyny sposób identyfikacji swojej tożsamości. Niestety, mamy już dowody osobiste, paszporty, Profil Zaufany i PESEL. Nowe rozwiązania nie są nam potrzebne. Konieczne jest przedefiniowanie celów projektów już działających i wytypowanie jednego – wiodącego. To pomoże Polakom przekonać się do korzystania z e-usług. Na dzień dzisiejszy, każda strona wymaga od nas innego dowodu tożsamości, innego sposobu rejestracji i przebycia milionów kroków, które tylko zniechęcają do załatwienia czegoś w sposób nowoczesny.

pl.ID – N-te otwarcie

Kilka dni temu MSW zorganizowało konferencję prasową, na której wiceminister Rafał Magryś przedstawił nowe cele i korzyści z wdrożenia pl.ID. Można domniemywać, że będzie to jedno z ostatnich „otwarć” dla tego projektu. Dlaczego? Bo coś drgnęło! Konferencja Prasowa dla pl.ID i nowa strona dla projektu (obywatel.gov.pl) to nie fikcja! Być może tym razem MSW wraz z MAC wdrożą ten projekt do końca.

Na Stronie obywatel.gov.pl póki co nie możemy znaleźć zbyt wielu informacji. Jest to pewnego rodzaju strona promocyjna, która mimo wszystko sprawia dobre wrażenie. Przedstawia ona szereg korzyści, które ma wnieść nowy projekt. Ma on skrócić czas załatwiania wielu spraw poprzez zmniejszenie ilości zaświadczeń i dokumentów powielanych często w urzędach oraz udostępnić Polakom większą ilość e-usług.
Dodatkową wartością przedstawianą na stronie ma być minimalna prostota druków i formularzy przy maksymalnym bezpieczeństwie.

Co ciekawe, cele dotyczące pl.ID również uległy zmianie. Usunięty został najważniejszy dotychczas pożądany skutek wdrożenia systemu – elektronizacja dowodu osobistego. Mam mieszane uczucia co do tej decyzji. Z jednej strony trochę smutno, bo MAC i MSW właśnie przebiły bańkę, która tkwiła mocno w naszych umysłach o wdrożeniu e-dowodu. Z drugiej, cieszę się że władza obniżyła cele do „bardziej” realnych na ten moment. Nie ma już mowy o biometryce czy innych cudach. Głównymi skutkami wdrożenia ma być powstanie Systemu Rejestrów Państwowych, który ma pomóc urzędnikom sprawnie obsługiwać obywateli. Ten cel ma szanse sprawić, że nareszcie nie będziemy musieli załatwiać tej samej sprawy w kilku urzędach. One będą robić to za nas.
Kolejną zaletą wdrożenia ma być standaryzacja dokumentów i procesów w całym państwie. Dzięki temu każdy urząd będzie miał te same druczki, te same formularze. Strasznie ułatwi to wdrażanie ogólnopolskich e-usług.

To co istotne to postawienie twardych deadline’ów przez MSW. Dnia 1.01.15 ma zostać wyłączony dotychczasowy system i włączony nowy. Jednak by do tego doszło musimy wdrożyć kilka kamieni milowych. Rok 2014 będzie stał pod znakiem programowania i modernizacji serwerów. W drugiej połowie przyszłego roku mają ruszyć szkolenia dla użytkowników i doposażanie gmin w odpowiedni sprzęt. Dotychczas udało się (jak to określają twórcy strony) „Przeszczepić serce Polski” czyli dokonać relokacji serwerów obsługujących PESEL. To był pierwszy znaczący element na drodze do wdrożenia pl.ID. Czekamy na kolejne.

Czy uda się wdrożyć system pl.ID do roku 2015? Miejmy nadzieję. Liczymy na to, że to będzie już ostatnie otwarcie tego projektu, które może okazać się kluczem do wdrożenia realnej i sprawnej tożsamości elektronicznej.
U24.pl będzie informować Was na bieżąco o wdrożeniach i aktualnościach związanych z tym systemem.

W momencie gdy piszę ten artykuł, strona obywatel.gov.pl otrzymała dość mocnych „lagów”. Miejmy nadzieję, że to tylko przerwa techniczna 🙂

Share

2 thoughts on “pl.ID – Dowód osobisty Online?

  1. Można już złożyć wniosek o dowód online.
    Jeśli interesuje Cię wyrobienie dowodu bez wychodzenia z domu to na mojej stronce znajdziesz dokładną instrukcję jak to zrobić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.