Podsumowanie e-PITów 2016

Koniec okresu rozliczeniowego to czas podsumowań. Ilu Polaków rozliczyło się elektronicznie? Czy korzystamy w tym celu z programów komputerowych? Który formularz jest najbardziej popularny? Zobacz!

I znów po. Czas na oddech dla klientów i….serwerów 🙂 . Minął kolejny okres rozliczeniowy. Część z Nas z wysłaniem swojego PITa czekało do ostatniej chwili. Część jeszcze w pierwszym dniu majówki stała w kolejce do urzędu, by oddać swoje zeznanie. Jest już niemal tradycją w Polsce, że każdy kolejny okres rozliczeniowy to kolejny rekord e-Deklaracji. Tym razem też tak jest.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Ministerstwo Finansów w tym roku Polacy złożyli do systemu e-Deklaracje prawie 51 milionów dokumentów. Rok temu było ich 44 miliony a w 2014 roku 23 miliony.

e-Deklaracje 2016

Niesamowite jak wciąż przybywa ludzi, którzy chcą oszczędzić czas i decydują się na przesyłanie swoich dokumentów przy pomocy tego systemu i systemów tworzonych przez sektor prywatny np. epity. To dowód na to, że sektor prywatny ma doświadczenie i może dynamicznie zwiększać popularność e-Usług dostarczanych przez Państwo. Trzeba tylko mu na to pozwolić.

Jakich druków było najwięcej? Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów zdecydowanie najbardziej popularnym formularzem przesyłanym do systemu e-Deklaracje jest PIT-11. Było ich w tym okresie 20,6 miliona. Oczywiście, wpływ na to że tak dużo przedsiębiorców zdecydowało się wysłać „jedenastki” swoim pracownikom miała także zmiana w prawie, która wymusza na pracodawcach zatrudniających więcej niż 5 osób rozliczanie się elektroniczne.

e-Deklaracje 2016

Na drugim miejscu z wynikiem przekraczającym 6 milionów jest PIT-37. Na trzecim VAT-7 z wynikiem niemal 4 miliony. Dla porównania, w 2015 roku PITów-11 była porównywalna liczba. Było ich 470 tysięcy mniej. PIT-37 w 2015 roku został do systemu e-Deklaracje wysłany 5,2 miliona razy. Widać postęp, choć liczba wysłanych formularzy VAT-7 dość mocno spadła.

Zgodnie z badaniem przygotowanym przez KPMG pt „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” aż 45% zdecydowało się wysłać swój PIT drogą elektroniczną. 46% zaniesie go do Urzędu Skarbowego, a 9% Polaków wyśle PITa pocztą. Czy następny rok stanie się przełomowy i wykaże, że więcej Polaków rozlicza się elektronicznie niż kanałami tradycyjnymi? Kto wie!

Badanie KPMG wykazało także bardzo ciekawą informacje. Polacy każdego roku coraz chętniej korzystają z programów komputerowych do wypełniania PITa. W 2012 roku było ich zaledwie 27%, w 2015 roku już 66% a w 2016 71%. Warto zwrócić uwagę, że za „program komputerowy” uznawany jest zarówno system e-Deklaracje jak i wszystkie programy dołączane do gazet, na płytach CD lub w umieszczane w Internecie. Niemal co czwarty podatnik zdecydował się na wykorzystanie aplikacji, która zdecydowanie ułatwia przygotowanie PITa. Niemniej, nie wszyscy zdecydowali się na wysłanie gotowych formularzy do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Chyba wciąż boimy się o to, że nasze zeznanie nie dotrze pod wskazany adres. Na szczęście liczba takich osób maleje z roku na rok.

Z mojego własnego doświadczenia mogę szczerze polecić program e-pity. Zdaje egzamin nawet gdy Twoje rozliczenie składa się wielu dokumentów. Rokrocznie podnoszę poprzeczkę wyżej jeśli chodzi o złożoność mojego PITa i za każdym razem aplikacja e-pity zdaje egzamin.

Rozliczam się szybko. Po Prostu!

Więcej na temat badania KPMG znajduje się Tutaj.
Dane Ministerstwa Finansów znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.