Polacy coraz częściej zgłaszają narodziny dziecka online!

Urodzi się wam wkrótce dziecko? Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zarejestrować narodziny Waszego potomka możecie online! Wystarczy wejść na Gov.pl i zrobić to z domu. Jak? Zobaczcie poniżej.

Sporo moich znajomych w ostatnim czasie rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Rodzą się ich pierwsze dzieci. Rozmawiając z nimi widzę jak wiele spraw trzeba załatwić gdy stajesz się rodzicem. Twoje życie wywraca się do góry nogami. Dzieje się tak nie tylko przez szczęście jakie Cię spotkało, ale też przez liczbę dokumentów i miejsc, które musisz odwiedzić. Już od dłuższego czasu nowi rodzice mogą korzystać z e-usługi, która pozwala na rejestrację dziecka online.

Od początku istnienia tej e-usługi (1 czerwca 2018) zainteresowanie nią było spore. Wcale mnie to nie dziwi, bo jest ona odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie. Już przez pierwsze 2 miesiące działania tego rozwiązania zarejestrowanych przez internet zostało 6 tysięcy dzieci. W połowie stycznia 2020 roku liczba dzieci zarejestrowanych online przekroczyła 70 tysięcy! Muszę przyznać… gratuluję! To kolejna trafiona w punkt e-usługa, a dane tylko to potwierdzają. Jest czym się cieszyć i szykować na wynik: 100 tysięcy. 🙂

Świeżo upieczeni rodzice pamiętajcie! e-Usługa jest świetnie przygotowana, ponieważ za jednym razem możecie nie tylko zgłosić narodziny dziecka. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie”. Jedną e-usługą załatwiacie wszystkie formalności. Kilka kliknięć przy komputerze i wracacie do Waszego malucha.

Jak możecie zarejestrować swoje dziecko online? Wystarczy Wam Profil Zaufany! Nie masz go? Zobacz jak go zdobyć tutaj

Wejdź na stronę  www.GOV.PL i wybierzcie usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka. Po weryfikacji Twoich danych i potwierdzeniu, że jesteś ojcem lub matką dziecka przejdziesz do zarejestrowania narodzin swojego potomka. Potrzebujesz takie dane jak: Nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Pomoże Ci też znajomość numeru Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim).

Następnym krokiem jest zameldowanie dziecka oraz wybór sposobu odebrania Odpisu aktu urodzenia, powiadomienia o wydanym numerze PESEL dla dziecka i zaświadczeniu o zameldowaniu. Możesz poprosić by wysłano Ci je pocztą tradycyjną lub online. Możesz też odebrać je osobiście.

Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis Profilem Zaufanym.

Prosto łatwo i co najważniejsze szybko! Nie musisz nigdzie jeździć i tracić czasu na urzędowe sprawy w kolejkach. Możesz być cały czas ze swoim dzieckiem! Zachęcamy do korzystania z nowej usługi i propagowania jej wśród rodziców!

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Może się to przydać, gdyby urząd chciał wyjaśnić kilka spraw lub dać Wam zwyczajnie znać o tym, że sprawa jest już załatwiona. Tak było w moim przypadku. Fantastycznie było otrzymać sms z informacją o tym, że dokument na który czekałem jest już do odbioru.

Zachęcamy rodziców do założenia Profili Zaufanych. Przydadzą się Wam również później, gdy będziecie składać wniosek o 500+ i w wielu innych sprawach!

Przeczytacie więcej na temat tej usług na stronie Ministerstwa Cyfryzacji – Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.