Polecone bez konieczności pójścia na pocztę!

Chcesz wysyłać e-listy polecone do urzędów? A może chcesz je tym kanałem otrzymywać? Nic bardziej prostego! Od października 2020 będzie to możliwe, a moc prawna takich e-listów będzie taka sama jak listu tradycyjnego! Czy to rewolucja? Czy ewolucja?

Nie ma nic bardziej frustrującego niż wrócić do domu po ciężkim dniu pracy i znaleźć w skrzynce na listy awizo. Jeszcze bardziej frustrująca jest sytuacja, gdy mijasz pocztę w drodze do domu jednak dopiero w mieszkaniu okazuje się, że list na który czekasz jest w placówce Poczty Polskiej. Jeszcze ciekawiej jest, gdy nie masz nawyku zaglądania do skrzynki codziennie i okazuje się, że termin odbioru listu mija dzisiaj!

Nie musi to tak wyglądać. Działa przecież e-Awizacja w Polsce, a więc Twoje tradycyjne awizo może trafić na Twoją komórkę. Dodatkowo, od 2021 roku Polacy będą mogli odbierać i wysyłać listy polecone z urzędów, bez konieczności chodzenia do oddziału Poczty Polskiej. Rząd co prawda przyjął ustawę o e-doręczeniach już we wrześniu 2019 roku, jednak dopiero w lutym projekt mógł oficjalnie zostać potwierdzony.

Co się zmieni? Osoby, które będą zainteresowane przyjmowaniem i wysyłaniem elektronicznych doręczeń, będą mogły zgłosić to online. Wówczas nasz e-mail trafi do bazy adresów elektronicznych. My – jako użytkownicy – dostaniemy specjalny elektroniczny adres, który będzie działał na zasadzie e-maila. Będzie jednak specjalnie zabezpieczony. Zastanawiam się jednak, czy będzie to rozwiązanie powiązane ze skrzynką pocztową, którą mamy przypisaną do konta na ePUAP. Szkoda mnożyć byty i wprowadzać zamieszanie.

W świetle prawa, wszystkie listy wysyłane przez wyżej wspomnianą e-skrzynkę oraz odbierane tym kanałem doręczenia są równoprawne z listami poleconymi ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru wysyłanymi tradycyjnie. Będzie prościej i wygodniej, a do tego ekologicznie! Zero papieru! Z pewnością kusić Was będzie drukowanie otrzymanych elektronicznie pism od urzędu. Nie dziwię się. „Prawo papieru” jeszcze długo będzie wisieć nad nami jak stare przyzwyczajenie, czy nałóg. W końcu, z pokolenia na pokolenie naszymi przyzwyczajeniami nie będzie już papier… a e-usługi.

Oczywiście, osoby które nadal będą chciały przyjmować listy polecone z urzędów w formie tradycyjnej, nie będą musiały zmieniać swoich nawyków. Tylko osoby zainteresowane tą zmianą będą mogły poprosić o korzystanie z e-doręczeń.

Warto wspomnieć na koniec, że elektroniczne doręczenia będą darmowe.

Założenia ustawy, które zostały potwierdzone w lutym wejdą w życie w październiku 2020 roku. e-Korespondencja sądowa wejdzie w życie w późniejszym terminie, który poznamy zapewne niedługo.

Więcej na temat e-doręczeń dowiecie się na stronie MC.GOV.pl 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.