Polska Akademia Dostępności

Polska Akademia Dostępności jest platformą internetową skierowaną do podmiotów publicznych, które są zobowiązane do dostosowania swoich serwisów www dla osób o specjalnych potrzebach w tym osób niepełnosprawnych i starszych.

Na platformie znajduje się zestaw 180 gotowych pakietów stron www przygotowanych zgodnie z obowiązującym standardem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Atrakcyjne szablony graficzne wraz z systemem zarządzania treścią są do pobrania za darmo i gotowe do instalacji w dowolnej instytucji.

„Z platformy mogą skorzysta ć nie tylko podmioty publiczne ale również instytucje i firmy, które chcą dostosować swoje strony internetowe dla jak największej liczby użytkowników, niezależnie od używanego przez nich sprzętu, oprogramowania, niepełnosprawności i wieku. Ważne, że osoby niepełnosprawne mogą być nie tylko użytkownikami serwisów ale również zarządzać nimi przy pomocy specjalnie przystosowanych paneli administracyjnych” – mówi Wojciech Kulesza Prezes Fundacji Widzialni.

Na platformie znajdują się bezpłatne kursy e-learningowe dotyczące m.in.:

  • administrowania serwisem w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i głuchych,
  • tworzenia dokumentów tekstowych typu Word i PDF w sposób umożliwiający odczytanie ich przy pomocy programów czytających, z których korzystają osoby niewidome.

„Obecnie jedynie 1,7% publicznych stron internetowych spełnia standard dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wychodzimy naprzeciw tej sytuacji i oddajemy do użytkowania gotowe narzędzia i rozwiązania. Wystarczy odwiedzić serwis, pobrać stronę www i uruchomić w swojej organizacji.” – stwierdza Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Użytkownicy dostają do dyspozycji bezpłatne narzędzia, umożliwiające tworzenie serwisów www dostępnych dla osób o specjalnych potrzebach, wzbogacone o opis dobrych praktyk oraz bazę wiedzy, dotyczącą szeroko pojętej cyfryzacji.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych wszystkie serwisy internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne mają być dostosowane dla osób o specjalnych potrzebach, w tym osób niepełnosprawnych i starszych do końca maja 2015r.

Polska Akademia Dostępności jest realizowana przez Fundację Widzialni, dofinansowana ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Serwis Polskiej Akademii Dostępności www.pad.widzialni.org

Kontakt:
Polska Akademia Dostępności www.pad.widzialni.org, e-mail: pad@widzialni.org Sebastian Depta, Redaktor serwisu PAD, tel: 882 054 202
Biuro Prasowe Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni e-mail: Artur.marcinkowski@widzialni.org, tel. 600 360 581

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.