Portal Anonimat

Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że informacje udostępniane publicznie przez urzędy mają usunięte wszystkie dane, które pozwoliłyby na rozpoznanie i zidentyfikowanie konkretnych osób? Kto jest za to odpowiedzialny? Jak się okazuje najczęściej urzędnicy muszą manualnie przed upublicznieniem dokumentów oczyścić je z informacji, które mogłyby bezpośrednio wskazywać na dane osoby, pozwoliłyby na rozpoznanie konkretnych wydarzeń i faktów etc. Jak zrobić to lepiej i wygodniej?

Jakiś czas temu trafiłem na ciekawą stronę internetową – anonimat.pl. Anonimat – jak czytamy na stronie: „jest systemem wykorzystującym algorytm automatycznej anonimizacji dokumentów urzędowych – decyzji, postanowień oraz zaświadczeń administracyjnych, umów, a także rozstrzygnięć i orzeczeń organów i instytucji państwowych”.

Innymi słowy, wszystko to co dotychczas robił człowiek manualnie, teraz może robić ten program. To istna rewolucja w pracy urzędu. Anonimat „jest rozwiązaniem innowacyjnym na polskim rynku usług elektronicznych.  Stanowi tym samym optymalne narzędzie służące do anonimizacji treści dokumentów, bowiem przy jednoczesnej redukcji zatrudnienia, otrzymywana jest większa efektywność procesu anonimizacji oraz uzyskiwana jest minimalizacja błędów w wyniku zastosowania opracowanego oraz ściśle wykonywanego przez system algorytmu. Ważną cechą elektronicznego systemu anonimizacji jest również jego szybkość działania (prawidłowego funkcjonowania). Nadto zważyć trzeba, że automatyczna anonimizacja wpływa walnie na redukcję czynności powtarzalnych, charakterystycznych i występujących  przy  anonimizacji nieautomatycznej”.

Jestem świadomy, że urzędom może nie spodobać się określenie „redukcja zatrudnienia”… niemniej to, że któreś czynności można przekazać do przetwarzania komputerom nie musi wcale oznaczać redukcji zatrudnienia, a może przyspieszyć i ułatwić pracę urzędników. Podczas implementacji różnych e-usług często liczba etatów nie malała, bo wniosków do przetwarzania nadal jest tyle samo. Trafiają one tylko innymi kanałami, przetwarzane są w nieco innym workflow.

Rozwiązanie wydaje się być ciekawe i bardzo przydatne. To kolejne narzędzie, które pozwala cyfryzować nasze urzędy. Zastanawiam się, czy ile urzędów korzysta już z takich rozwiązań?

Więcej informacji na temat Anonimatu znajdziecie na stronie – Tuta

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.