Portal DanePubliczne.gov.pl

Długo wyczekiwany portal, który nareszcie zebrał w jednym miejscu wszystkie ważne informacje publiczne już jest!  Centralne Repozytorium Informacji Publicznej to nowe narzędzie w polskim Internecie, które pozwoli na łatwe przeglądanie i ponowne wykorzystanie informacji publicznej. Ma to się przysłużyć do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w naszym Państwie.
.
Centralne Repozytorium Informacji Publicznej ma ułatwić budowanie innowacyjnych i ciekawych urządzeń, które wykorzystywać będą ogólnodostępne bazy danych. Co to oznacza dla obywatela? Kolejne ułatwienia i usprawnienia dzięki nowym aplikacjom mobilnym i serwisom internetowym. Portal danepubliczne.gov.pl ma budowę o charakterze pośredniczącym. To znaczy, że obywatel z tej strony będzie mógł dotrzeć do wszystkich miejsc w sieci, które udostępniają konkretne zasoby informacyjne. Na podobnej zasadzie ma też w przyszłości działać ePUAP, o czym wielokrotnie mówił Minister Rafał Trzaskowski.Budowa portalu jest bardzo przejrzysta i funkcjonalna. Podział na kategorie wszelkich zasobów informacyjnych jest zrozumiały dla obywatela. Strona posiada wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Artur Koziołek z MAC informuje, że już w 10 dni od uruchomienia portalu, udostępnione obywatelom zostało ponad 100 zasobów informacyjnych i 300 tabel, map, raportów i wykresów. Każda informacja i każdy zasób jest przechowywany w jednym standardzie i opisany tymi samymi metadanymi. Dzięki temu poruszanie się i odnajdywanie konkretnych danych jest jeszcze łatwiejsze. Część z  dostępnych już zasobów została nareszcie udostępniona w formacie, który pozwala na dalsze przetwarzanie. Serdeczne gratulacje!Jak korzystać z CRIP? To proste! Wchodzimy na stronę danepubliczne.gov.pl i już widzimy kategorie takie jak: Sport, Środowisko,  Społeczeństwo, czy Administracja Publiczna. Wchodząc w konkretne kategorie trafiamy na odpowiednie zasoby informacyjne. Użytkownik może także skorzystać z wyszukiwarki, przy pomocy której z łatwością znajdzie interesujące go informacje. Po odnalezieniu zasobów, obywatel może skorzystać z metadanych i przekierowań do konkretnych informacji, które znajdują się na stronach odpowiedzialnych za nie podmiotów.

Każdy obywatel może założyć Tutaj konto na CRIP. Dzięki niemu będzie on mógł budować swoje własne zestawienia zasobów informacyjnych oraz korzystać z innych funkcjonalności takich jak np. historia wyszukiwań. Rejestracja jest prosta i wymaga jedynie podania adresu e-mail i hasła.
Bardzo dobrym ruchem twórców witryny było przygotowanie interfejsu informatycznego (API). Dzięki niemu profesjonalni programiści będą mogli budować nowe aplikacje, czy serwisy na podstawie danych zawartych na CRIP. Dokładną dokumentacje dotyczącą API znajdziecie Tutaj.Minister Trzaskowski informował w ostatnim czasie, że dzięki temu portalowi zmienia się podejście administracji do udostępniania informacji publicznych. To ogromny sukces. Bardzo istotne dla polskiej e-administracji jest to, by zmienić mentalność urzędników i zachęcić ich do wykorzystywania najnowszych dóbr ery cyfryzacji. To co istotne to stały rozwój platformy. W drugiej połowie tego roku na portalu pojawią się kolejne zasoby od takich dostawców jak np. Ministerstwo Finansów, czy Ministerstwo Gospodarki. Warto zajrzeć Tutaj, by sprawdzić co już teraz znajduje się na portalu. Warto także zaznaczyć, że od lipca tego roku dostawcy danych, którzy nie posiadają odpowiednich narzędzi informatycznych będą mogli wykorzystać portal CRIP i bezpośrednio na nim udostępniać swoje informacje publiczne. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli jeszcze bardziej ujednolicić znajdujące się w sieci dane.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że powstał tego typu portal. Nareszcie udało się odrobinę uporządkować dane, które są udostępniane przez ogromną ilość różnych dostawców. Bardzo często znajdują się one w miejscach trudno dostępnych dla zwykłych obywateli. By dotrzeć do konkretnego zasobu trzeba często się było „przeklikać” przez kilka podstron. Teraz korzystanie z danych stanie się łatwiejsze i bardziej przejrzyste.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, że portalowi zapewniono perspektywę rozwoju. Z roku na rok coraz więcej dostawców udostępniać na nim będzie swoje  informacje publiczne. Miejmy nadzieję, że to kolejny krok na drodze do budowy społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce.

Portal DanePubliczne.gov.pl znajdziecie Tutaj
Uwagi dotyczące portalu możecie przekazać przy pomocy specjalnego formularza, który znajduje się w prawym górnym rogu portalu pod nazwą „Zgłoś Uwagę”
Mape kategorii znajdujących się aktualnie na CRIP znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.