Portal SzukajwArchiwach.pl

Dziś kilka słów o nie lada gratce dla miłośników sztuki i historii. Portal SzukajwArchiwach.pl to efekt ciężkiej  pracy Narodowego Archiwum Cyfrowego. Początki projektu sięgają aż końca 2009 roku. Wtedy pojawiła się w sieci pierwsza wersja serwisu. Celem portalu jest udostępnianie online materiałów archiwalnych, które zostały zdigitalizowane i przeniesione do sieci. SzukajwArchiwach pozwala na czytanie opisów archiwaliów i  przeglądanie skanów. Ich liczba stale rośnie. Możemy nie ruszając się od biurka, przenieść się kilka epok wstecz i zagłębić się w kulturę i życie naszych przodków… przeczytać listy, dokumenty, czy sprawozdania ze spotkań. Warto też wspomnieć o możliwości przeglądania akt i metryk.

Dostęp do tak wielkiej (na portalu w tym momencie jest prawie 18 milionów skanów!) i stale rosnącej  bazy danych, która jest udostępniona online i do tego bezpłatnie to niesamowita sprawa! Wystarczy odpalić komputer i otworzyć wyszukiwarkę internetową. I już… dotykamy historii. Trochę bawiłem się już wyszukiwarką. Muszę przyznać, że robi to wrażenie. Dla osób, które interesują się historią z pewnością będzie to rarytas. Można przeglądać dokumenty związane np. z miejscem naszego zamieszkania lub dowolnie inną frazą która przyjdzie nam do głowy. Wyszukane wyniki możemy dodatkowo filtrować i np. zaznaczyć opcję, że chcemy oglądać tylko te zasoby, które mają skany.

W tym momencie na portalu udostępniane są informacje przez takie archiwa jak np. Archiwum Państwowe w Lesznie, Archiwum Państwowe w Lublinie, Archiwum Państwowe w Opolu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Krakowie etc. To tylko część wszystkich miejsc publikujących, a także zamierzających opublikować swoje zasoby. Pełną listę znajdziecie Tutaj. Dodatkowo, na stronie znaleźć można archiwa z takich zasobów jak Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Na koniec warto wspomnieć, że jeśli przy danym materiale nie stwierdzono inaczej, to wszystkie dobra zamieszczone online przez twórców portalu SzukajwArchiwach.pl można w dowolny sposób wykorzystywać, w tym pobierać na dyski lokalne i rozpowszechniać.

Jesteście gotowi na podróż w przeszłość?
Zaczynajcie!
http://www.szukajwarchiwach.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.