Prestiżowa nagroda dla Polski za cyfryzacje szkół!

Polska otrzymała nagrodę w Genewie w finale międzynarodowego konkursu World Information Summit on the Information Society (WSIS) za projekt Ogólnopolska Sieć Edukacyjna! Co to oznacza dla uczniów całego kraju?

Polska szkoła wciąż się zmienia… gdy sam opuszczałem budynki gimnazjum lub szkoły podstawowej rozpoczynały się dopiero pierwsze inwestycje w zakresie informatyzacji. Pojawiało się więcej komputerów, a także wyświetlaczy czy tablic cyfrowych. To wszystko się dopiero zaczynało, a polska szkoła zaczynała uczyć się co jest najważniejsze dla młodego ucznia w tym zakresie. Co tak naprawdę przyniesie mu zysk i pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Teraz, gdy czytam artykuły na temat cyfrowych zmian w polskiej szkole… uśmiech pojawia się na mojej twarzy. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na swojej stronie informacje o projekcie rozwoju szybkiego internetu w szkołach – Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Projekt ten został nagrodzony prestiżową nagrodą WSIS Prizes 2018, przyznawaną przez agendę ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU).

Jak czytam na stronie MC: „20 marca 2018 r. w Genewie odbył się finał międzynarodowego konkursu World Information Summit on the Information Society (WSIS). Plebiscyt rozstrzygnięto w 18 kategoriach. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji zwyciężyła w grupie projektów „Action Line C1” (pt. „The role of public governance authorities and all stakeholders in the promotion of ICTs for development”), zdobywając prestiżową nagrodę WSIS Prizes 2018. W finale konkurowała z czterema innymi projektami – z Chin, Meksyku i Indonezji (z tego kraju do kategorii C1 zakwalifikowały się dwa projekty).

– Światowi eksperci docenili nasz pomysł na cyfrową rewolucję w edukacji. Projekt OSE przyniesie prawdziwą, cywilizacyjną zmianę, która wyrówna oświatowe szanse uczniów w całej Polsce.  Szerokopasmowy internet o przepustowości co najmniej 100 Mb/s zapewni uczniom dostęp do takich samych edukacyjnych materiałów cyfrowych, ale także nowoczesnych metod nauczania. Niezależnie od wielkości, czy też położenia miejscowości, w której znajduje się szkoła. Darmowy i bezpieczny internet trafi do każdej szkoły w kraju. Jeszcze w tym roku sieć swoim zasięgiem obejmie niemal wszystkie szkoły w sześciu województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podlaskim”.

Osobiście, uważam że to ogromne wyróżnienie i dowód na to, że projekt który zaczął rozwijać się w 2016 roku faktycznie przyniesie niesamowitą zmianę na skalę kraju. Zyskają na niej najbardziej szkoły z małych miejscowości, które nie zawsze rozwijają się tak samo szybko jak duże aglomeracje miejskie. A potrzeba nam właśnie zrównoważonego rozwoju. Potrzeba nam jednej idei dla całego kraju i tego samego dostępu do nowych technologii dla dzieci, które przecież muszą ją poznać i doskonale się jej nauczyć. Gdy oni trafią na rynek pracy podejrzewam, że niemal każde stanowisko wymagać będzie podstawowych umiejętności korzystania z komputerów i internetu. Za rozwojem technologicznym musi także iść rozwój kadry, która potrafić będzie nauczyć młodego człowieka jak najlepiej wykorzystać dostęp do najwyższej jakości sieci.

Teraz, gdy przebywam w Australii widzę jak szybki internet jest istotny w codziennej pracy i rozwoju. Australia ma czego się uczyć od Polski jeśli chodzi o przepustowość i ilość białych plam. Niesamowite jak  dużo czasu stracić można czekając na wyniki prostych zapytań do Google 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.