Profil Zaufany potwierdzisz w przychodni lekarskiej!

Profil Zaufany w przychodni, zarejestruj się do lekarza przez aplikację mObywatel, szybko zrealizuj swoją e-Receptę! To tylko kilka zmian, które są przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji. Co jeszcze ma szansę się zmienić?

Jak zwiększać popularność e-administracji w Polsce? Jak zachęcić ludzi do korzystania z niej? To proste! Trzeba zbudować świetny portfel usług, które skuszą użytkowników i ich zaintrygują. Polacy muszą widzieć sens w tym całym „e”. Muszę przyznać, że pomału, drobnymi kroczkami Ministerstwu Cyfryzacji udaje się to zrobić. Dodatkowo, myślę że warto również na każdym kroku „atakować” ludzi e-usługami. Należy promować elektroniczną administrację z całych sił wszędzie tam gdzie można to zrobić. Możemy rozpocząć swoją przygodę z e-usługami poprzez założenie Profilu Zaufanego już na Poczcie Polskiej, oddziałach wybranych banków oraz przez bankowość elektroniczną, a także w urzędzie. Teraz do tej listy dopisać możemy również przychodnie lekarskie.

Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowało ustawę wdrażające rozwiązania związane z tematyką e-zdrowia. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy: „To kolejny milowy krok w naszych działaniach. Dzięki świetnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia zadbaliśmy o to, by ze zmian mogli skorzystać wszyscy Polacy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowej możliwości potwierdzania Profilu Zaufanego, stanie się on jeszcze bardziej popularny, a dzięki niemu jeszcze więcej osób będzie korzystało z naszych e-usług”.

Przyjęte przez Radę Ministrów niedawno zmiany zakładają, że pracownik przychodni z odpowiednimi uprawnieniami (może to być lekarz, pielęgniarka lub położna) będzie mógł w placówkach przychodni potwierdzać Profile Zaufane, a także zakładać Internetowe Konta Pacjenta (IKP).

Myślę, że to krok w bardzo dobrą stronę. Warto korzystać z każdego miejsca, gdzie można poświadczać i zakładać obywatelom Profile Zaufane. Poradnie to świetne miejsce by szybko założyć Profil i zaprezentować ulotkę z przydatnymi e-usługami (nie tylko tymi zdrowotnymi). Promujmy e-administrację wszędzie tam gdzie się da! To się z pewnością opłaci.

Warto też wspomnieć, że w pakiecie przygotowywanych zmian znajduje się elektroniczne rejestrowanie do lekarza. Będzie to można zrobić przy pomocy aplikacji mObywatel. Nareszcie NFZ ma szansę dogonić prywatne ośrodki służby zdrowia, które takie usługi już dawno oferują w swoich aplikacjach mobilnych.

Wszystkie te zmiany znajdują się w ustawie, która trafi teraz na obrady sejmowe. Więcej informacji na temat zmian znajduje się Tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.