Przygotuj się na e-Zwolnienia Lekarskie!

Zostało tylko kilka chwil by poinformować swoich pracowników o ewentualnym nie obsługiwaniu elektronicznych zwolnień, które zaczynają obowiązywać już od stycznia 2016 roku. Co trzeba zrobić, o czym pamiętać? 

Kilka tygodni temu informowałem Was (Tutaj), że od początku 2016 roku zaczną w naszym kraju funkcjonować elektroniczne zwolnienia lekarskie. Teraz przyszedł czas na przypomnienie!

Pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób są zobowiązani do założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS do końca 2015 roku, by w ten sposób móc obsługiwać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Jak to zrobić? Zajrzyj Tutaj. Takie konto umożliwi pracodawcy na zapoznawanie się ze zwolnieniami pracowników na komputerze. Właściciele mniejszych firm (do 5 osób) mają czas na spełnienie tych wymagań do końca 2017 roku. Jeśli w okresie przejściowym pracodawcy zdecydują się na nie zakładanie konta na platformie PUE ZUS, to będą oni zobowiązani do poinformowania pracowników do końca 2015 roku o tym, że Ci muszą przynosić wydruk elektronicznego zwolnienia. Właściciel firmy musi poinformować pracowników w formie pisemnej. 

Elektroniczne zwolnienie lekarskie to przede wszystkim ulga dla samych lekarzy, którzy nie muszą już tracić swojego cennego czasu na zbędną, papierkową robotę. Wystarczy, że wpisze on PESEL pacjenta do systemu, a ten pobierze z bazy danych wszystkie inne niezbędne do przygotowania zwolnienia dane. Dodatkowo, lekarz będzie miał możliwość przejrzeć całą historię zwolnień pacjenta. Taki wgląd pozwoli lekarzowi na weryfikację, czy sam chory nie wyłudza zwolnień. Pacjent na tej nowelizacji również zyska. Od 2016 roku nie będzie się on już musiał troszczyć o dostarczenie zwolnienia do swojego pracodawcy. Lekarz sam, zaraz po wystawieniu L4 będzie je wysyłał do miejsca pracy pacjenta. Dodatkowo, podczas wizyty pacjent nie będzie musiał podawać numeru NIP pracodawcy.

Warto pamiętać, że przez cały 2016 i 2017 rok tradycyjne zwolnienia lekarskie będą jeszcze funkcjonować normalnie.

Więcej informacji o zmianach Tutaj oraz Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.