PUE ZUS – Moja Przygoda

Po portalu ePUAP oraz przygodach z Pocztą Polską Online zdecydowałem się podjąć kolejne wyzwanie. Dziś sprawdzę jak przebiega proces rejestracji konta na portalu PUE ZUS. Od początku kwietnia do końca lipca mamy czas na podjęcie decyzji dot. OFE. Czy dalej decydujemy się odkładać tam część naszej przyszłej emerytury, czy może wszystko odkładamy w ZUS. By złożyć tą deklarację wystarczy nam konto na PUE ZUS i Profil Zaufany. Możemy to sprawnie i szybko załatwić nie wychodząc domu. Jak? Przeczytajcie o tym więcej Tutaj. Osobiście zakładałem konto na platformie usług elektronicznych ZUS po tym, jak załatwiłem sobie Profil Zaufany i zarejestrowałem konto na ePUAP. Wam również polecam taką kolejność. Dzięki takim zabiegom zakładanie konta na PUE ZUS trwa zdecydowanie mniej czasu. Cały proces wykonałem na przeglądarce Chrome w wersji 38.0.

By rozpocząć proces rejestracji konta musimy przejść pod Ten link. Gdy już się tam znajdziemy należy przeczytać regulamin i zaznaczyć opcję „Zapoznałem się z regulaminem” oraz zaakceptować przetwarzanie naszych danych osobowych. nie musimy wyrażać zgody na przesyłanie informacji o ubezpieczeniach i działalności ZUS. Kiedy klikniemy przycisk „Załóż konto” zostaniemy przeniesieni do następnego okna dialogowego.

 

Rejestracja konta na PUE ZUS

 

W kolejnym oknie musimy zadecydować, w jaki sposób chcemy rejestrować profil. Czy przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego, przy pomocy ePUAP i Profilu Zaufanego, czy może w sposób niezaufany. Przedstawię Wam drogę, którą sam pokonałem. Wybrałem opcję numer dwa.

 

Rejestracja konta na PUE ZUS

Rejestracja konta na PUE ZUS

Jeśli wybraliśmy sposób założenia konta przez platformę ePUAP zostaniemy w tym momencie przekierowani na tę stronę, by dokonać logowania. Podajemy nasz własny indywidualny login i hasło lub logujemy się przy pomocy certyfikatu.

Rejestracja konta na PUE ZUS

Rejestracja konta na PUE ZUS

Gdy logowanie minie pomyślnie zostaniemy automatycznie przekierowani do okna, gdzie jest opisana procedura podpisywania dokumentu. W tym przypadku jest to rejestracja w systemie PUE.  Musimy kliknąć opcję „Podpisz profilem zaufanym”. Dalej pojawi się nasz, założony wcześniej Profil Zaufany. Przy nim widnieje przycisk „Użyj tego profilu do podpisu”. Klikamy tę opcję. W tym momencie musimy dokonać autoryzacji. W moim przypadku na mój e-mail przyszła wiadomość z kodem autoryzacyjnym, za pomocą którego mogę potwierdzić swoją tożsamość. Gdy wpiszemy nasz kod w widoczne na ekranie pole, klikamy „Zatwierdź” a następnie „OK” gdy pojawi się informacja, że dokument został podpisany. Po udanym podpisaniu zostaniemy z powrotem przekierowani do platformy PUE ZUS, gdzie pojawi się już przygotowany wniosek o założenie konta.

Rejestracja konta na PUE ZUS

Rejestracja konta na PUE ZUS. Źródło: PUE ZUS Pomoc

Jeśli wszystkie dane się zgadzają należy kliknąć przycisk „Zarejestruj Profil”. To tak naprawdę koniec całego procesu. Ostatnim etapem jest zajrzenie na swoją skrzynkę e-mail, gdzie została przesłana wiadomość z naszym loginem do utworzonego profilu PUE ZUS. Jak widać, dzięki Profilowi Zaufanemu możemy całą procedurę wykonać w bardzo szybki i prosty sposób. Nie musimy chodzić do urzędów ani czekać w kolejkach. Teraz będziemy już śmiało mogli załatwiać część spraw przy pomocy PUE ZUS. Przykładem takiej sprawy jest wyżej wspomniany wybór ‚ZUS czy OFE’. Oczywiście na naszym koncie znajdziemy także więcej ciekawych opcji i informacji. Więcej znajdziecie Tutaj.

Zachęcam wszystkich do zakładania kont na platformie PUE ZUS, to naprawdę łatwe!

W razie jakichkolwiek problemów możemy skorzystać z pomocy, którą znajdziecie Tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.