Rafał Trzaskowski o PZIP

Rafał Trzaskowski – Minister MAC wypowiada się na temat dokumentu PZIP. Ma on pomóc ustandaryzować oraz zapewnić interoperacyjność polskim systemom i e-usługom. Dodatkowo, Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa ma pomóc scentralizować wszystkie działające już e-usług, w taki sposób by każdy obywatel mógł za pomocą jednego logowania załatwić wszystkie sprawy urzędowe.  

Niedawno wspominaliśmy na portalu U24.pl (Tutaj) o przyjęciu najbardziej istotnych dokumentów dotyczących polskiej e-administracji. Kilka dni temu Minister Trzaskowski wypowiadał się dla Portalu Compterworld na temat celów tego dokumentu.

Jednym z najważniejszych celów Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa jest stworzenie sprawnego, centralnego systemu, który dostarczać będzie e-usługi obywatelom. Istnieje takie miejsce w polskiej sieci. Jest to portal ePUAP. Niestety, niewiele on ma na ten moment wspólnego ze słowem „spójne” czy „sprawne”. To właśnie trzeba naprawić. Konieczne jest wysprzątanie polskiej sieci, w której można już wiele załatwić online. Także spraw związanych z urzędami. Niestety, nie wszystkie systemy są sprawne, stabilne i jednakowe po względem graficznym. To wszystko sprawia, że generuje się chaos, który zniechęca obywateli do korzystania z nowych rozwiązań. Minister Trzaskowski zwraca także uwagę na ilość sposobów identyfikacji obywateli w sieci. Bardzo często zdarza się sytuacja, że do niemal każdej załatwianej sprawy online, musimy mieć inny certyfikat czy inne konto. Celem PZIP jest stworzenie jednej, sprawnej platformy SSO, która pozwoli nam załatwić wszystkie sprawy za pomocą jednego logowania.

PZIP ma także pomóc przedstawicielom firm, które dostarczają rozwiązania IT określić co jest w tym momencie najważniejsze dla e-usług. Uświadomienie firmom na jakim etapie są prace wdrożeniowe oraz jakie systemy są niezbędne by budować sprawne e-państwo może pomóc ukierunkować inwestycje. Dzięki temu firmy odnajdą miejsca dla bezpiecznych i pewnych zarobków, a państwo zyska sprawnie działające systemy. Tak przynajmniej brzmi to w teorii.

Miejmy nadzieję, że nowy Minister, który przejął to stanowisko po Michale Bonim będzie miał tyle samo albo jeszcze więcej sił i chęci by cyfryzować Polskę.
Trzymamy kciuki by nowoprzyjęte dokumenty i założenia w nich zawarte, nie zostały tylko na papierze.

Pełną wypowiedź Ministra Rafała Trzaskowskiego znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.