Ranking OECD – Awansowaliśmy ale…

Otwarte dane to klucz do szybko rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego. Dzięki ponownemu wykorzystaniu danych można budować rozwiązania, które ułatwiają nam życie. Chcecie więcej usprawnień? Wspólnie pracujmy nad OpenData. Ministerstwo Cyfryzacji kieruje nas w dobrą stronę, co pokazują dane. 

W ostatnim czasie trafiłem na ciekawe dane – ranking OECD z 2017 roku. Rozwinięcie tego skrótu to Open, Useful, Reusable Government Data. Przebadano 31 państw pod względem otwartości i dostępu do danych, a także pod względem rządowego wsparcia dla możliwości ponownego wykorzystania danych. Na U24.pl wiele razy rozwodziłem się na temat otwartości danych oraz tego jak wiele ciekawych rozwiązań powstało i powstawać może w oparciu o dane sektora publicznego, które w przyjaznym formacie zostałyby upublicznione.

W raporcie Government at a Glance 2017 Polska zajęła 20 miejsce na 31 badanych państw. Czy ten wynik powinien nas cieszyć? Cóż… wciąż jesteśmy stosunkowo nisko w tym zestawieniu. Gdy jednak spojrzymy szerzej… w 2015 roku Polska była o 8 oczek niżej w tym zestawieniu. Dwa lata przyniosły nam bardzo mocny skok, wręcz rewolucyjny. Można to uznać za sukces nas Polaków poprzedniej, jak i aktualnej ekipy rządzącej. Ministerstwo Cyfryzacji zasługuje na gromkie oklaski. W ostatnich latach naprawdę wiele wydarzyło się na plus w tym zakresie. Wciąż musimy się nauczyć wiele jeśli chodzi o Open Data, jednak próbujemy zmieniać się na lepsze.

Jak jakiś czas temu czytałem na stronie Ministerstwa: „W 2016 r. zmieniliśmy prawo: w czerwcu weszła w życie ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, we wrześniu Rada Ministrów przyjęła Program Otwierania Danych Publicznych, będący odpowiedzią na zalecenia OECD sformułowane w raporcie Open Data Review of Poland oraz badanie Komisji Europejskiej Open Data Maturity; zorganizowaliśmy także pierwszy hackathon danych publicznych.

Nieustannie weryfikujemy użyteczność i jakość udostępnionych danych. Prowadzimy inwentaryzację danych publicznych. Stworzyliśmy sieć pełnomocników ds. otwartości danych i angażujemy ich do stałej współpracy przy otwieraniu baz, wykorzystując do tego fundusze europejskie”.

Oklaski należą się za zmiany w prawie jednak wymuszające otwieranie danych, a także za ciągle rozwijające się platformy Obywatel.gov.pl oraz DanePubliczne.gov.pl. Zachęcam do zapoznania się z tymi portalami. Już teraz znajdziecie tam wiele ciekawych zbiorów danych, które mogą Wam się przydać!

Przy rozwoju takich portali trzeba pamiętać o przyjaznych formatach otwieranych danych. Na nic nam miliony pdfów, z których i tak nie będzie można wyciągnąć danych, a co ważniejsze przetworzyć ich. To dzięki przyjaznym formatom można przetwarzać dane i wykorzystywać je do budowania ciekawych stron, czy aplikacji. Przykładem może być np. Portal jakdojade.pl.

Cóż. Czekam na kolejne skoki w rankingu OECD, na które mamy szansę utrzymując obrany przez Ministerstwo Cyfryzacji kurs. Wierzę, że we współpracy z przedstawicielami administracji, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i biznesu uda się brnąć do góry niczym polska reprezentacja piłki nożnej w rankingu FIFA 🙂

Cały raport znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.