Rekordowa ilość e-pitów!

Rośnie ilość Polaków, którzy przekonują się do wysyłania swoich zeznań podatkowych drogą elektroniczną. W 2008 roku było ich zaledwie 310. W 2011 roku już 2 miliony e-deklaracji trafiło do urzędów. Rok 2013 może być rekordowym, bo już w pierwszym miesiącu rozliczeń trafiło przeszło 50% e-pitów więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. 
.
Polacy z roku na rok coraz bardziej przekonują się do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Właśnie mija pierwszy miesiąc rozliczeniowy z podatku od dochodów osobistych za rok 2013. Dane wskazują, że Polacy wysłali fiskusowi przeszło 50% więcej deklaracji (295 070) niż w tym samym okresie w roku poprzednim (193 867).
.
Początki wysyłania rozliczeń podatkowych w Polsce były bardzo trudne. Pierwszy raz mogliśmy wysłać przez Internet nasz PIT w roku 2008, ale wtedy skorzystało z tej możliwości zaledwie 310 osób. Rok później nie było wiele lepiej. Za przełom można uznać rok 2009, kiedy to można było wysłać zeznanie bez konieczności podpisywania go elektronicznie. Wtedy to e-pity zaczęły wręcz zalewać urzędy. Już w kilka tygodni od wejścia nowych przepisów odnotowano 84 tysiące przesłanych deklaracji. Następne lata to kolejne ułatwienia i dodawanie nowych opcji. Można było już przesyłać niemal wszystkie PITy przez Internet co przełożyło się na kolejne bardzo dobre wyniki. W 2010 roku odnotowano niemal milion zeznań elektronicznych a w 2011 podwojono tę wartość. Jak widzimy, z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do tego typu rozwiązań. W zeznaniach za rok 2013 również możemy spodziewać się rekordowej liczby e-pitów.
.
Tendencja wzrostowa w zakresie wysyłania zeznań podatkowych przez Internet może mieć wiele przyczyn. Za najbardziej oczywistą można uznać łatwość i szybkość przygotowywania e-pitów. Nie trzeba iść na pocztę lub do samego urzędu i tracić na to czasu, który w dzisiejszych czasach jest bardzo cenny. Dodatkowym aspektem tak mocnego wzrostu ilości e-pitów może być młode pokolenie, które pojawia się na rynku pracy. Każdego roku ogromna ilość Polaków kończy edukację i zaczyna stałą pracę. Pewne jest, że to właśnie młode pokolenie napędza zmiany na rynku e-usług. Jest to wynikiem posiadania komputerów i Internetu już niemal od początku swojego życia. Chcą oni szukać najszybszych rozwiązań dla spraw urzędowych by nie tracić czasu na stanie w kolejkach. Możemy być pewni, że z roku na rok liczba e-pitów będzie rosła.

.
Na rynku jest bardzo dużo programów, które pomagają petentom składać zeznania podatkowe. Możecie także korzystać z rozwiązań samego Ministerstwa Finansów. Sam jednak bardzo polecam produkt firmy e-file o nazwie e-pity. Sam z niego korzystam i przygotowuje moje zeznania podatkowe w czasie krótszym niż 15 min. Spróbujcie sami 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.