Rekordowe zainteresowanie e-usługami wyborczymi

Coraz więcej ludzi w Polsce korzysta z dobrze skrojonych e-usług! W tym przypadku rekord padł podczas wyborów do Parlamentu, które odbyły się w październiku. Gratulacje należą się Ministerstwu Cyfryzacji, ale i Wam – wyborcy! Czy to pierwszy krok do e-wyborów? 

Napięcie związane z wyborami już ucichło… więc jest teraz moment by podsumować kolejny sukces e-administracji w Polsce. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji można przeczytać iż ponad ćwierć miliona Polaków złożyło przez internet wniosek pozwalający na głosowanie w nie swoim miejscu zameldowania. Dokładnie zrobiło to 264 414 osób, z czego niecałe 45 tysięcy dopisało się na stałe do rejestru wyborców, a prawie 220 tysięcy osób zawnioskowało elektronicznie o dopisanie do spisu wyborców. Co ciekawe, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego było łącznie zaledwie 45 tysięcy tego typu wniosków. Tak więc pięć razy więcej Polaków zdecydowało się poświęcić 5 minut ze swojego czasu, by móc zagłosować w wyborach. Brawo!

Sam również miałem przyjemność taki wniosek składać online (Więcej na ten temat tutaj). Z zegarkiem w ręku (i robieniem screenów) cała procedura od zalogowania się do systemu Obywatel.gov.pl, aż po wysłanie wniosku trwała w moim przypadku 5 minut i 34 sekundy! Czterokrokowy wniosek, większość danych już uzupełnionych przez system, wybór okręgu, w którym chcesz oddać głos,  podpis Profilem Zaufanym i już. Po prostu.

Jak czytam na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, Minister Marek Zagórski mówił: „Liczba wniosków online o dopisanie do spisu i wpis do rejestru wyborców to dowód na to, jak dużym ułatwieniem dla obywateli są nasze usługi. W praktyce przyjęcie tak dużej liczby wniosków w tradycyjny sposób byłoby wręcz niemożliwe”.

Najwięcej wniosków trafiło do urzędów w dużych miastach i w ostatnich dniach przed terminem. W samej warszawie wniosków było ponad 52 tysiące, w Krakowie ponad 25 tysięcy, a we Wrocławiu ponad 23 tysiące. Wyobraźcie sobie, że te osoby ustawiają się w jedną kolejkę, jednego dnia i chcą być obsłużone w urzędzie. To niesamowite, jak e-usługi potrafią ułatwić życie!

Pamiętajcie jednak, na przyszłość. Złożenie e-wniosku przez stronę nie jest tożsame z zapisaniem do spisu wyborców. Urzędnik musi dany wniosek rozpatrzeć. Jeśli zbyt długo będziecie zwlekać, możecie na liście się nie znaleźć. Tym bardziej należą się podziękowania dla urzędników, którzy pracowali po godzinach by obsłużyć tak dużo wniosków jak tylko się da.

To duży sukces dla polskiej e-administracji!

Ile wniosków Polacy złożą przed wyborami prezydenckimi? Czy znów będziemy świadkiem kolejnego rekordu? Zobaczymy!

Instrukcja jak dopisać się do spisu wyborców znajduje się tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.