Relacja z EDU IT Trends

Obecność nowych technologii jest nieunikniona w każdej dziedzinie naszego życia, a więc również na uczelniach wyższych. Zagadnienie ma w tym przypadku kilka różnych odsłon: prawną, moralną i czysto technologiczną. O każdej z nich staraliśmy się porozmawiać w trakcie marcowej konferencji EDU IT Trends.

Współcześnie rozwijające się technologie umożliwiają rozpowszechnianie swoich dokonań naukowych, jednak równocześnie stwarzają zagrożenie, wynikające z możliwości kopiowania i przywłaszczania cudzych myśli jako swoich. O tym właśnie opowiadały dwie znakomite prelegentki – Agnieszka Wachowska, która przybliżała zagadnienia związane z prawem autorskim oraz Anna Jędrzejczak z firmy Plagiat, zajmującej się tworzeniem systemu umożliwiającego wykrywanie plagiatów w pracach naukowych. Skoro mowa o nowych technologiach – nie zabrakło również przedstawicieli firm z branży IT; był wśród nich na przykład Tomasz Wieczorek z SHARP-a, który opowiedział o systemie Sharp Optimised University, pozwalającym na zarządzanie drukiem, elektronicznymi płatnościami, a nawet na interaktywne wykorzystanie sal wykładowych.

Konferencję wzbogaciła również swoim udziałem firma Sony – dwoje znakomitych prelegentów, Aleksandra Jasińska oraz Karol Sulej przybliżyli słuchaczom najnowsze rozwiązania Sony dla edukacji, a uczestnicy wydarzenia mogli nowinki technologiczne podziwiać na własne oczy. Na sali wykładowej znajdowała się bowiem kamera, natomiast w korytarzu – telewizor. Zamontowane urządzenia pozwalały na bieżąco śledzić wszystko, co działo się w trakcie wykładów nawet osobom, które chwilowo przebywały za drzwiami sali. Jednak nie była to ostatnia nowinka techniczna, nie należy bowiem zapominać o firmie NEC, prezentującej rewolucyjne rzutniki, wykorzystujące laser zamiast tradycyjnej lampy. Prelegent, Wojciech Kosek, udowadniał, że laser jest najbardziej przyszłościowym z istniejących rozwiązań, ponieważ tylko taka technologia gwarantuje oszczędność prądu i pieniędzy na kosztowną wymianę lamp. Jak na konferencję edukacyjną przystało – gościliśmy także przedstawicieli uczelni wyższych: byli z nami Paulina Łuczeńczyk, z AHE w Łodzi, Maria Zając z SGGW oraz Marek Robak z UKSW. W kuluarach rewolucję zrobili również przedstawiciele WSB-NLU w Nowym Sączu, których system CloudA zaciekawił wszystkich obecnych tego pracowników naukowych.

Dziękujemy za inspirujące wystąpienia wszystkim Prelegentom oraz Sponsorom wydarzenia, a słuchaczom za dużą frekwencję. Jednocześnie zapraszamy do bezpłatnego udziału w kolejnych konferencjach, które będą miały miejsce już niebawem:

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.