Roczek e-usługi Ministerstwa Cyfryzacji

Wraz z początkiem czerwca e-usługa „Zgłoś urodzenie dziecka” skończyła roczek! Ministerstwo Cyfryzacji świętuje i jest naprawdę dumne ze swojego małego już raczkującego e-bobasa :). Czy słusznie? Sprawdźmy!

Już w pierwszym dniu działania usługi e-zgłoszeń nowonarodzonego dziecka uzbierało się niemal sto! Ten wynik napawał optymizmem, który wzrastał wraz z kolejnymi dniami działania tego rozwiązania. W pierwszym miesiącu działania usługi skorzystało z niej aż 3 tysiące rodziców. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Popularność tej e-usługi udowadnia nam, że rodzice czekali na takie rozwiązanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – 10% wszystkich narodzin zgłaszane jest przez Internet. To dobry wynik, zgodny z naszymi oczekiwaniami w pierwszym roku działania usług”. Łącznie przez pierwszy rok działania usługi zarejestrowano online niemal 40 tysięcy maluchów. To wynik, który można uznać za sukces!

Sporo moich znajomych w ostatnim czasie rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Rodzą się ich pierwsze dzieci. Rozmawiając z nimi widzę jak wiele spraw trzeba załatwić. gdy stajesz się rodzicem. Twoje życie wywraca się do góry nogami. Dzieje się tak nie tylko przez szczęście jakie Cię spotkało, ale też przez ilość dokumentów i miejsc, które musisz odwiedzić. Po co dokładać sobie obowiązków, skoro dzięki tej e-usłudze możemy załatwić je w domu?

Jak możecie zarejestrować swoje dziecko online? Wystarczy Wam Profil Zaufany!
Nie masz go? Zobacz jak go zdobyć tutaj

Wejdź na stronę Obywatel.gov.pl i wybierz e-usługę o nazwie „Zgłoś urodzenie dziecka”. Po weryfikacji Twoich danych i potwierdzeniu, że jesteś ojcem lub matką dziecka przejdziesz do zarejestrowania narodzin swojego potomka. Potrzebujesz takie dane jak: Nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Pomoże Ci też znajomość numeru Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim).

Następnym krokiem jest zameldowanie dziecka oraz wybór sposobu odebrania Odpisu aktu urodzenia, powiadomienia o wydanym numerze PESEL dla dziecka i zaświadczeniu o zameldowaniu. Możesz poprosić by wysłano Ci je pocztą tradycyjną lub online. Możesz też odebrać je osobiście.

Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Prosto łatwo i co najważniejsze szybko! Nie musisz nigdzie jeździć i tracić czasu na urzędowe sprawy w kolejkach. Możesz być cały czas ze swoim dzieckiem!

Z racji urodzin e-usługi Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka ciekawostek z nią związanych. Jak czytamy na stronie MC, przez pierwszy rok działania usługi rodzice najczęściej rejestrowali dzieci w poniedziałki. Najwięcej dzieciaków zarejestrowano online w sierpniu (3797 dzieci), lipcu (3749 dzieci) oraz styczniu 2019 (3663 dzieci). W grudniu 2018 z kolei największy procent wszystkich urodzeń w miesiącu odbył się online – 12,4%. Być może miała na to wpływ zimowa aura?

Po raz kolejny usługa trafia w zapotrzebowanie. Brakuje jej jeszcze tylko rozpropagowania i reklamy. Młodzi rodzice z pewnością w mig się przekonają do nowych rozwiązań, które ułatwiają im życie 🙂 Zachęcamy Was serdecznie do promowania tej usługi wśród Waszych bliskich. Ułatwiajmy sobie życie i tym samym zapewniajmy sobie więcej czasu dla bliskich.

Po prostu!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.