Rośnie liczba miejsc, gdzie potwierdzimy Profil Zaufany!

Rośnie liczba miejsc, które uzyskały pozwolenie na realizację zadań punktu potwierdzającego Profil Zaufany. Według listy znajdującej się na portalu ePUAP, jest już ich prawie tysiąc. W ostatnich tygodniach do tego grona dołączyło 50 samorządów.

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Ustawy o informatyzacji, zdecydowanie zwiększyła się liczba miejsc, które otrzymały prawną możliwość potwierdzania Profilów Zaufanych. Taki  przywilej uzyskały m.in. banki czy oddziały pocztowe. Więcej na temat zmian przeczytacie Tutaj.

W ostatnich tygodniach Rzeczpospolita informowała, że 50 samorządów uzyskało już możliwość potwierdzania Profilów Zaufanych ePUAP. Jeśli wierzyć w aktualność Tej listy, liczba placówek w których możemy już dokonać weryfikacji naszej tożsamości w celu uzyskania Profilu Zaufanego wzrosła do niemal tysiąca. Jest to już spora liczba, która stale będzie rosła. Osobiście mocno na to liczę.  Kolejne jednostki mogą wysyłać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wnioski, dzięki którym uzyskają one pozwolenie na realizację zadań punktu potwierdzającego Profile Zaufane.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne oddziały pocztowe, placówki bankowe oraz pozostałe określone w Ustawie o informatyzacji podmioty będą wprowadzały u siebie tę usługę. By jak najbardziej rozpowszechnić e-administracje w kraju, bardzo istotne jest zwiększanie liczby miejsc, w których można potwierdzić nasz Profil Zaufany. W mojej ocenie szczytem marzeń byłaby sytuacja, gdy urzędnicy sami informowali by obywateli o takiej możliwości. Gdy petent pojawi się w budynku urzędu w celu załatwieniu konkretnej sprawy, mógłby przy okazji otrzymać od kompetentnej osoby informacje o systemie ePUAP, Profilu Zaufanym czy e-usługach. Sam byłem świadkiem takiej sytuacji. Osoba, która obsługiwana była w okienku obok mnie otrzymała od urzędnika informacje oraz dane dostępowe do gotowego już konta PUE ZUS pomimo tego, że osoba ta przyszła załatwiać inną sprawę. Gdyby każdy pracownik administracji publicznej pracował w ten sam sposób istnieje szansa, że popularność Profilu Zaufanego i samej e-administracji znacznie wzrośnie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak szybko i sprawnie uzyskać pełną możliwość korzystania z e-administracji oraz potwierdzania swojej tożsamości w sieci wystarczy skorzystać z przygotowanego przez nas poradnika. Znajdziecie go Tutaj.
Listę samorządów, które mogą już potwierdzić Profile Zaufane znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.