SIO Zestawienie zbiorcze na ePUAP

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje projekt nowelizacji, która pozwoli składać zestawienia zbiorcze w formie cyfrowej. Będzie to można robić przy pomocy portalu ePUAP oraz ESP.

W ostatnich tygodniach Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt noweli rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych. Nowelizacja ta przewiduje wiele ciekawych zmian i modyfikacji z punktu widzenia edukacji.

Nas jednak głównie interesuje cyfryzacja. Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że należy wykorzystać rosnące zainteresowanie elektronicznym podpisem wśród społeczeństwa. Dzięki zapisom w rozporządzeniu umożliwone zostanie wysyłanie zestawień zbiorczych drogą elektroniczną. Oczywiście będzie to dodatkowy środek komunikacji, bo póki co MEN nie planuje rezygnacji z komunikacji tradycyjnej.

Dodatkowo, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce umożliwić potwierdzanie zestawień zbiorczych podpisem elektronicznym. Dzięki temu będzie można te dokumenty wysyłać do odpowiednich urzędów przy pomocy skrzynek podawczych. Jak wiemy, dzięki nowelizacji Ustawy o informatyzacji każdy urząd ma obowiązek obsługi ESP.  Dodatkowo, mają one być tworzone w jednakowym standardzie. (Więcej o niej Tutaj)

Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Edukacji Narodowej stara się iść z duchem czasu. To dobrze wróży polskiemu szkolnictwu. Wiele już razy wspominałem na portalu u24.pl, że MEN powinno także przyjrzeć się programom nauczania. One również wymagają modyfikacji. Jeśli chcemy, by w Polsce rozwijało się społeczeństwo informacyjne, konieczne jest działanie już u podstaw. Trzeba uczyć dzieci korzystać z dóbr ery cyfryzacji takich jak np. e-usługi, e-komunikacja etc. Warto także uświadamiać o niebezpieczeństwach i zagrożeniach. Trzeba im pokazać jak prowadzić e-życie.

Więcej na temat projektu nowelizacji przeczytacie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.